Předběžné výsledky nebyly přesné, ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí jen o 1,4 procenta

Česká ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 1,4 procenta. Oproti předběžným výsledkům je to o jednu desetinu procentního bodu méně.  Ekonomiku táhla zejména domácí i zahraniční poptávka. 

„Výdaje na konečnou spotřebu domácností meziročně vzrostly o dvě procenta,“ uvádí ČSÚ ve své tiskové zprávě. 

Ze zvýšené domácí i zahraniční poptávky těžila podle statistiků většina odvětví, zejména zpracovatelský průmysl, informační a komunikační činnosti, profesní a administrativní činnosti, obchod a doprava. 

Vývoz z České republiky je i nadále vyšší než dovoz. Rozdíl mezi nimi se navíc oproti 4. čtvrtletí roku 2013 zvýšil o 6,2 miliardy korun na téměř 65 miliard. Vývoz i dovoz zboží meziročně vzrostly o 7,3 procenta.

Zejména ve zboží, hotových výrobcích a nedokončené výrobě klesal koncem roku stav zásob. Zásoby materiálu naopak rostly, podobně jako v předchozích dvou čtvrtletích. 

ČSÚ zároveň potvrdil, že česká ekonomika za celý loňský rok přidala dvě procenta. Beze změny zůstaly i předběžné údaje o mezičtvrtletním růstu v posledním čtvrtletí, který činil 0,4 procenta.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Předběžné výsledky nebyly přesné, ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí jen o 1,4 procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.