Pedagog roku: Neúspěšné experimenty mají ten největší úspěch

Mnozí úspěšní lidé jsou formováni inspirativními učiteli, kteří je pro daný obor nadchli. Petra Šímu z pražského Gymnázia Botičská studenti oceňují pro velmi nápaditě a inovativně vedenou výuku. Je také autorem řady výukových a didaktických materiálů, pro své žáky organizuje přednášky, exkurze a olympiády – často ve volném čase. Nejen za to převzal před pár dny Cenu pro pedagogy, kterou spolu s Učenou společností České republiky uděluje každý rok Nadační fond Neuron.

Aby se člověk stal výborným pedagogem, musí podle Petra Šímy znát dobře svůj obor. „Ale hlavně ho to musí bavit, aby tím nadšením nakazil i své studenty. Že učitel neví všechno, to je samozřejmé, ale nadšený student leccos odpustí.“

Na gymnáziu, kde působí od roku 2001, založil i chovatelský kroužek a organizuje a vede pravidelné přírodovědné exkurze do zajímavých míst Prahy a jejího okolí. A řada jeho žáků se úspěšně účastní biologických olympiád. „Výborným studentům se věnujeme individuálně a s kolegy je vzděláváme i v dalších oblastech, které v rámci soutěží mohou využít,” říká pedagog, pro kterého je učení psychohygiena, i když přiznává, že občas ho stojí hodně energie.  

Sám si ale nemyslí, že k výuce přistupuje výrazně jinak než jeho kolegové. „Asi je na mě ale vidět, že učím rád. Vždycky mě potěší, když někdo z maturitního ročníku řekne, že se chemii sice věnovat nebude, ale že ho to hrozně bavilo.” Petr Šíma zároveň potvrzuje premisu, že studenty si lze poměrně snadno získat experimenty. „Nejúspěšnější jsou samozřejmě ty pokusy, které nevyjdou. I jimi se ale dá spousta věcí ukázat – a rozesmát studenty.“

Mladým lidem, kteří zvažují učitelství, by vzkázal, aby nebrali ohled jen na finanční ohodnocení a společenské uznání, ale aby se nechali strhnout nadšením.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

Pedagog roku: Neúspěšné experimenty mají ten největší úspěch

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.