Před 120 lety začala nejznámější zlatá horečka

Statisíce lidí se v minulosti vydávaly do dalekých a nebezpečných končin s vidinou nalezení zlata. Historie zažila mnoho zlatých horeček, ta nejznámější a poslední velká zlatá horečka v historii vypukla před 120 lety, 16. srpna 1896, v kanadském Yukonu v okolí řeky Klondike. Příběhy zlatokopů se do širšího povědomí zapsaly zejména díky románům a povídkám Jacka Londona, který v oblasti v době zlaté horečky pobýval, nebo figurce zlatokopa v podání Charlieho Chaplina ve filmu Zlaté opojení.

Zlato na Yukonském teritoriu v místě, kde Králičí potok (později nazvaný Bonanza) ústí do Klondiku, objevil zlatokop George Carmack společně se svou indiánskou manželkou a s Indiány Tagishem Charliem a Jime Skookumem.

Carmack při rybolovu potkal dalšího lovce a zlatokopa Roberta Hendersona, který se mu rozpovídal o údajných nalezištích zlata. Oba muži se ale rozešli ve zlém, protože Henderson neměl v lásce Indiány. Carmack se tak vydal hledat zlato se svou družinou. Zpráva o nálezu zlata se hned rozšířila mezi ostatními zlatokopy, kteří se hned vydali po Klondiku za bohatstvím.

Opravdová zlatá horečka vypukla kvůli izolaci Klondiku až v létě 1897. Nejprve 15. července 1897 přistál v San Francisku parník Excelsior, který přivezl první zprávy o nálezu zlata na Klondiku. Pravá senzace ovšem vypukla za dva dny, kdy v Seattlu zakotvil parník Portland. Na jeho palubě bylo 89 nepředstavitelně bohatých mužů. Tito šťastlivci začali s těžbou krátce po objevení zlata a do města přivezli podle některých zpráv přes dvě tuny ryzího zlata.

Na nábřeží je vítalo 5000 žasnoucích lidí, které tam přilákal článek v tisku. Jakmile se lidé v přístavu přesvědčili o pravdivosti zdánlivě neuvěřitelných řádek, nic už je nemohlo zadržet. V tisku se začaly objevovat bombastické titulky Zlato, zlato, zlato! a během dvou let se do oblasti vypravilo na 100.000 dobrodruhů. „Vzhůru na Klondike!“ znělo heslo tehdejších dní.

Život zlatokopů nebyl vůbec lehký. Jen zlomek zlata ležel ve vodách řek v podobě pevných valounů. Zlatokopové museli při zčásti arktických teplotách prokopávat trvale zmrzlou půdu až do hloubky deseti metrů, kde se skrývala zlatá ruda, z níž se pak po jejím roztátí musel drahý kov vyrýžovat.

Už jen dostat se do oblasti vyžadovalo pořádnou dávku odvahy. Nejprve cesta lodí ke břehům Aljašky a k zlatým žílám poté vedlo několik cest. Nejvíce byla využívána cesta přes Chilkootský průsmyk. Fotografie dlouhé fronty lidí, kteří se snaží dostat přes průsmyk, se staly jedním ze symbolů zlaté horečky.

Stoupání k Chilkootskému průsmyku museli zlatokopové absolvovat několikrát, policie totiž kontrolovala, zda mají dobrodruzi dostatečné zásoby jídla. Ani po zdolání hor ještě neměli vyhráno, museli sestoupit k Bennettovu jezeru a čekat, až roztaje led. Teprve poté se na lodích vydali ke Klondiku. Většina z nich ale přišla příliš pozdě. Od objevení zlata uběhla velká doba a nejvýnosnější pozemky již byly zabrané a zlata bylo stále méně. Po zprávách o nových nalezištích na Aljašce zlatá horečka na Klondiku po dvou letech skončila.

Zlatokopové založili kultovní osadu Dawson City, kde nějakou dobu pobýval i spisovatel Jack London, který si místo zlata přivezl náměty na své knížky Volání divočiny a Bílý tesák. V době největšího rozkvětu ve městě pobývalo podle některých odhadů až 40.000 lidí. Město, kde nyní stále žije asi 1300 obyvatel, bylo pojmenováno po kanadském geologovi Georgovi Dawsonovi a v letech 1898 až 1952 bylo hlavním městem kanadského teritoria Yukon. Nyní je hlavním městem této oblasti Whitehorse.

 

 

Zdroj: ČTK

Před 120 lety začala nejznámější zlatá horečka Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Británie zažívá po brexitu turistický boom

    Byznys ·

    Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

  2. Čtrnáct zemí s nejlepší reputací na světě

    Společnost ·

    Výzkumná a poradenská společnost Reputation Institute vyhlásila žebříček zemí s nejlepší pověstí. Klíčové faktory, které v něm zohlednila se týkaly zejména kvality exp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.