Přebytek státního rozpočtu je na nejlepší úrovni i díky pozitivní situaci na trhu práce

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že přebytek státního rozpočtu stoupl z červnových 75,5 miliardy korun na více než 81 miliard korun. Hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč na rádiu Zet říká, že růst české ekonomiky na příjmové stránce státního rozpočtu se odráží ve zlepšující se situaci na trhu práce. Zvyšuje se růst mezd a platů. Z tohoto pohledu poté stoupají samotné příjmy státního rozpočtu. 

„Celkově se dá říci, že se na tom příznivém hospodaření státního rozpočtu podepisuje jak stávající dobrá forma české ekonomiky, tak i výpadek na výdajové straně, který se týká kapitálových výdajů. V neposlední řadě se zde může promítat i snaha ministerstva financí co nejvíce zefektivnit daňový výběr,“ řekl Jáč na rádiu Zet.

Ve zbývajících měsících letošního roku bude záležet na tom, o kolik vláda zvýší výdaje. Podle Jáče se dá ovšem reálně očekávat, že rozpočtový schodek bude výrazně pod projektovanou úrovní, jež byla navržena na 70 miliard korun. Jáč také říká, že se nedá vyloučit dosažení mírného rozpočtového přebytku za celý letošní rok.

Růst ekonomiky bude v roce 2017 mírnější

Pro rok 2017 vláda počítá se schodkem dosahujícím na 60 miliard korun. „Když se podíváme na rok 2017, tak je nutno pragmaticky počítat s tím, že rok 2017 je rokem volebním. Dá se tedy předpokládat, že výdajová stránka státního rozpočtu se bude dále zvyšovat. Osobně si myslím, že růst ekonomiky bude v roce 2017 poměrně mírný ve srovnání s tím, co jsme viděli v roce 2015 a první polovině roku letošního,“ informoval Jáč.

Česká republika se dříve nebo později dostane do situace, kdy se rozpočtové saldo nebude zlepšovat. Pro rok 2017 se tak dá počítat se zhoršením rozpočtového salda a hospodařením s mírným schodkem.

„Jestliže bychom se v roce 2017 pohybovali s rozpočtovým schodkem v oblasti někde kolem 50 nebo 60 miliard korun, tak hovoříme o rozpočtovém schodku mírně nad jedním procentem HDP České republiky. Z tohoto pohledu by se jednalo o schodek velmi nízký. Bylo by tak možné i nadále konstatovat, že rozpočtová situace české vlády zůstává bezproblémová,“ uvedl Jáč. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem Generali Investments Radomírem Jáčem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Přebytek státního rozpočtu je na nejlepší úrovni i díky pozitivní situaci na trhu práce Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.