Přebytek rozpočtu se v únoru mírně snížil na 25,8 miliardy korun

Přebytek státního rozpočtu se v únoru snížil na 25,8 miliardy korun z lednových 26,5 miliardy Kč. Loni v únoru vykázal rozpočet přebytek 3,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Lepší meziroční výsledek hospodaření státu ovlivnily peníze z EU, které byly na konci letošního února meziročně vyšší o 20,4 miliardy korun. Po očištění o peníze z EU vykázal rozpočet v únoru schodek 0,3 miliardy korun. Loni v únoru to byl schodek čtyři miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci února stouply meziročně o 32 miliard na 229,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o zhruba deset miliard na 203,4 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 11,6 miliardy na zhruba 184 miliard korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně klesly o tři procenta na 46,6 miliardy korun. „Výsledek je zatížen skutečností, že v únoru 2017 ovlivnila blízkost termínu splatnosti inkasa DPH (27.února 2017) a konce měsíce (28.února 2017) převody podílu DPH do rozpočtů územně samosprávným celkům, což mělo dopad na příjmy státního rozpočtu ve výši necelých šest miliard korun. Tento negativní vliv na srovnatelnost meziročního vývoje inkasa DPH na úrovni státního rozpočtu v průběhu prvních dnů měsíce března pomine,“ uvedlo MF. Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci února meziročně vzrostlo o 10,1 miliardy.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 1,3 miliardy na 25,8 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu šlo 90,6 miliardy korun, meziročně o 3,7 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Přebytek rozpočtu se v únoru mírně snížil na 25,8 miliardy korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sberbank vzrostl zisk o 22 %, překonala tak odhady

    Byznys ·

    Čtvrtletní výsledky ruské banky Sberbank předčily očekávání. Největší ruský bankovní ústav, který působí i v České republice, ve středu uvedl, že ve čtvrtém kvartálu m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.