Přebytek ropy se kvůli zvýšené poptávce z Evropy a USA snižuje

Na globálním trhu začíná klesat nadbytek ropy. Důvodem je nečekaně silný růst poptávky v Evropě a Spojených státech amerických. O situaci  v rámci své pravidelné měsíční zprávy informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA). K omezení nadbytečných dodávek na trh podle zprávy přispívá rovněž pokles produkce v některých těžařských zemích.

IEA nyní předpokládá, že celosvětová poptávka po ropě v letošním roce stoupne o 1,6 milionu barelů denně. V předchozí prognóze přitom letošní nárůst odhadovala pouze na 1,5 milionu barelů denně. „Růst poptávky v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je nadále silnější, než se očekávalo, a to především v USA a Evropě,“ upozornila.

V samotném druhém čtvrtletí se globální poptávka po ropě zvýšila o 2,3 milionu barelů denně. To představuje nejprudší meziroční nárůst od poloviny roku 2015, napsala agentura Reuters.

Celosvětová produkce ropy se v srpnu naopak snížila o 0,72 milionu barelů denně kvůli neplánovaným výpadkům a údržbářským pracím. Zaznamenala tak první pokles za čtyři měsíce.

 

 

Zdroj: ČTK

Přebytek ropy se kvůli zvýšené poptávce z Evropy a USA snižuje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

    Společnost ·

    Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.