Příběh kávy: Kávu lze sklízet třemi způsoby, odrážejí se na její kvalitě a ceně

Káva se sklízí pomocí třech způsobů. O těchto praktikách v pravidelném pořadu Příběh kávy hovořila na rádiu Zet tréninková manažerka Costa Coffee Eva Jeřábková. Na jednotlivých praktikách se poté odráží i samotná cena a kvalita kávy. 

Nejprve je potřeba říci, že doba sklizně se odráží od zeměpisné polohy a pěstitelské oblasti. Na severu od rovníku se káva sklízí od září do konce roku. Na jihu k tomu dochází naopak na jaře. Země, jež jsou situované v oblasti rovníku mají situaci nejvíce ulehčenou. Kávu mohou totiž sklízet celoročně. Konkrétně pak jde o Kolumbii a Ugandu.

Nyní se již dostáváme ke slibovaným způsobům sklizně kávy. Jak jsme již na začátku informovali, tak se sklízí pomocí tří metod:

1. Ruční sklizeň

„Tato metoda trvá déle. Nicméně při ní nejsou porušena zelená ještě nezralá zrna. Tento způsob sběru je kvalitní, vždy je využíván ve vyšších nadmořských výškách, kam nemohou stroje. Na druhou stranu je to i nejdražší způsob sběru,“ řekla Jeřábková na rádiu Zet.

2. Česání (stripping)

Sběrači v rámci této metody setřesou zrna z celé větve najednou do košů nebo látkových pláten. Podle Jeřábkové jde o rychlejší způsob sběru. Na druhou stranu není natolik šetrný k rostlinám. Setřesou se totiž i nezralé plody.

3. Strojový sběr

„Už samotný název napovídá, že zemědělci používají stroje podobné kombajnu. Tento způsob je používán pouze v nižších nadmořských výškách a sbírá kávu nižších kvalit. Je to nejrychlejší, nejlevnější, ale nejméně šetrný způsob ke kávovníku. Stroj jezdí přes kávovníky nebo mezi nimi a strhává i nezralé plody a listy,“ informovala Jeřábková.

Samotné metody se podepíší ve svém důsledku i na konečné ceně kávy. Ruční metodou se sbírá totiž arabika, která představuje kvalitní výběrovou a rovněž nejdražší kávu. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z pravidelného pořadu Příběh kávy. Aktuální díl navštívila tréninková manažerka společnosti Costa Coffee Eva Jeřábková. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Příběh kávy: Kávu lze sklízet třemi způsoby, odrážejí se na její kvalitě a ceně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Vítězem rakouských voleb je populismus

    Společnost ·

    V rakouských parlamentních volbách zvítězil populismus a alpská země se tak posunula výrazně doprava. Po nedělních parlamentních volbách o tom alespoň referují německá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.