reklama

Pavel Exner: Ani ve 21. století nelze vědu dělat přes Twitter

Ani ve 21. století nelze vědu dělat přes Twitter, řekl v rozhovoru pro pořad Neuron Future profesor Pavel Exner, jeden z nejuznávanějších českých badatelů. Profesor Exner se podílel na založení Evropské výzkumné rady a v listopadu převzal od Nadačního fondu Neuron cenu za přínos světové vědě v oboru matematika.

Mohlo by vás zajímat

Matematika byla vždy klíčovou vědou a vědecké metody se od Descartových dob prakticky nezměnily „... jen nástrojů máme více,“ řekl v rozhovoru pro rádio Zet profesor Pavel Exner, kterému teprve před dvěma lety skončilo funkční období v pozici viceprezidenta Evropské výzkumné rady a který je v současnosti prezidentem Evropské matematické společnosti.

„Ostatně už Galileo napsal, že kniha přírody je psána jazykem matematiky. A já rád dodávám, že je jím psána i kniha společnosti.“ Důvodů, proč se o matematiku zajímat, a to navzdory trendu mezi studenty, kteří při výběru vysokých škol stále častěji dávají přednost humanitním oborům, je dle něho nepočítaně: „Matematika je všude kolem nás, jen ji nevidíme. Například algoritmy internetových vyhledávačů fungují díky některým vlastnostem řešení soustav lineárních rovnic.

Dostane-li profesor Exner otázku na přínos matematiky pro společnost 21. století, rád odpovídá, že matematika učí lidi myslet – že učí mladé se nejen ptát, že něco platí, ale i proč to platí: „Dříve si studenti vybírali ty nejtěžší školy. Společnost ale zpravidla ocení tvrdé vzdělání až ve chvíli, kdy pochopí, že jí teče do bot,“ řekl Exner a připomněl, že středoškolská výuka matematiky se v USA dramaticky změnila v roce 1957 po vyslání umělé vesmírné družice Sputnik na oběžnou dráhu Země. „Tehdy si americká společnost uvědomila, jak moc za Sovětským svazem zaostává.“

V celosvětové konkurenci si dle Exnera stojí nejlépe ty státy, kde se vědcům tzv. dobře pracuje: „Rakouští vědci získávají od Evropské výzkumné rady, která uděluje těm nejlepším velkorysé odnosy na jejich výzkumné projekty, granty desetkrát častěji než ti čeští,“ uvedl a dodal, že zatímco zničit kvalitu akademického prostředí se dá velmi rychle, vybudovat pro vědce kvalitní zázemí je záležitostí pro více než jednu generaci.

 

Profesor Pavel Exner je čerstvým laureátem Ceny Neuron za přínos světové vědě v oboru matematika

 

 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Pavel Exner: Ani ve 21. století nelze vědu dělat přes Twitter Foto: Profesor Exner převzal v listopadu 2016 Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru matematik; Zdroj: NF NEuron

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

  2. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.