Paul McCartney zažaloval Sony. Chce zpět práva na desítky písní The Beatles

Bývalý člen britské hudební skupiny The Beatles Paul McCartney podal u newyorského soudu žalobu na společnost Sony. Cílem je získat zpět autorská práva na 267 písní The Beatles, která koncem 80.let koupil zpěvák Michael Jackson. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V roce 1985 získal Jackson v dražbě za 47,5 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) hudební vydavatelství ATV Music Publishing. Celkem tím získal asi 4000 popových songů, mezi nimi i sbírku písní The Beatles. V roce 2016, sedm let po Jacksonově smrti, odkoupila jeho podíl ve společnosti i s písněmi The Beatles korporace Sony v přepočtu za zhruba 19 milionů korun.

Podle podané žaloby McCartney firmě Sony oznámil již v říjnu 2008, že by chtěl získat zpět práva na desítky songů, které v 60. a 70. letech napsal s Johnem Lennonem, dalším bývalým členem The Beatles. Tyto písně tvoří větší část sbírky hudební skupiny, kterou vlastní Sony.

Sony/ATV Music Publishing označilo žalobu za „zbytečnou a ukvapenou“. „Sony/ATV chová Sira Paula McCartneyho v nejvyšší úctě,“ stojí v prohlášení firmy. „(Korporace) s ním má dlouhý a oboustranně výnosný vztah, co se sbírky písní Lennona a McCartneyho týče,“ pokračuje prohlášení.

Žaloba uvádí, že se Sony/ATV pokoušela zdržet diskusi s McCartneym do uzavření jiného soudního procesu s hudební skupinou Duran Duran v anglickém soudu. Duran Duran prohrál soud loni v prosinci.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Paul McCartney zažaloval Sony. Chce zpět práva na desítky písní The Beatles Foto: Paul McCARTNEY; Zdroj: s_bukley / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.