Patnáct futuristických inovací automobilového průmyslu za letošní rok

Automobily se čím dál více stávají obřími počítači na kolech. Nehovoříme pouze o pokrocích týkajících se autonomních vozidel. Automobilky v současné době moc dobře vědí, že vozy musí být chytré a snadno použitelné. Musí tedy disponovat inovativními funkcemi, mezi něž patří virtuální displeje nebo například přistávací plocha pro drony. Podívejte se s námi na patnáct největších letošních inovací v oblasti automobilového průmyslu. 

15. BMW Vision Next 100 – vůz nadupaný inovativními prvky

Zdroj: YouTube / CAR TV 

Kola konceptu BMW Vision Next 100 v podstatě harmonicky splývají s vozem. Automobil se tak pohybuje elegantně a vše do sebe zapadá, jako by šlo o jeden komplexní organismus. Jde o drobný detail, který ale naprosto mění pohled na základní design a estetiku vozu. Otázkou zůstává, jak bude probíhat samotná výměna kol.

 Zdroj: YouTube / CAR TV

 

14. Automobilka Toyota a její dřevěný koncept

Zdroj: YouTube / GeoBeats News

Na první pohled se zdá, že nejde o inovaci. Toyota ovšem dokázala vyrobit téměř výhradně ze dřeva koncept vozu, který je možný skutečně řídit. Dvoumístný automobil se skládá z 86 ručně vyráběných desek. Vůz podle magazínu Business Insider nepromlouvá na rozdíl od ostatních konceptů v tomto seznamu do budoucnosti. Vzpomíná ovšem na minulost. To je důvod, proč se Toyota rozhodla tento vůz sestrojit. Toyota v podstatě tímto modelem skládá hold inženýrskému důmyslu a smeká tak pomyslně klobouk automobilovému pokroku.

Zdroj: YouTube / GeoBeats News

 

13. Lexus koncept SUV – UX - budoucnost bez zrcátek

Zdroj: YouTube / Lexus International 

Lexus přišel s konceptem, který nahlíží zcela jistě do budoucnosti. Ukazuje tak motoristům, jak budou schopni ovládat automobily bez zrcátek, aniž by zapříčinili nějaký karambol. Namísto nich budou instalovány kamery. Nejedná se o premiéru, kdy některá automobilka představila vůz bez zrcátek. Tento model si ovšem zaslouží pozornost. Japonské automobilky dostaly v červnu jako první na světě povolení k výrobě vozů bez zrcátek. Vzhledem k tomu, že automobilka Lexus spadá pod Toyotu, tak se můžeme v brzké době těšit, že i tato automobilka se bude snažit jít vpřed s touto technologií.

 

12. Lexus UX - i sedadla stojí za zmínku

Zdroj: YouTube / Lexus International 

Sedačka je vyrobena z vláken, které mají stabilizovat pohyb hlavy a obejmout komplexně celé tělo. To má učinit sezení mnohem pohodlnější. Sedačka je sestavena  doslova z pavučiny vláken. S ohledem na to, že takřka nikdo neměl možnost si pocit pohodlí ze sezení v sedačce ověřit, tak je těžké vytvářet objektivní závěry. Pozitivním faktorem je ale skutečnost, že se Lexus pokouší o změnu konstrukce sedadel tak, aby se řidiči zlepšil celkový zážitek z jízdy.

 Zdroj: YouTube / Lexus International 

 

11. Rolls-Royce Vision 100 – luxus a pohodlí vpřed

Zdroj: YouTube / CAR TV

Britská automobilka odhalila světu svůj koncept, který poukazuje na to, jak by mohl vypadat interiér aut v autonomních vozidlech. I díky tomu, že auto nebude potřebovat šoféra, tak si člověk bude moci užívat pohodlí na dvoumístné hedvábné pohovce s výhledem na OLED televizor. Business Insider píše, že je povzbudivé sledovat budoucí koncept vozu s ohledem na interiér a jeho estetický prožitek. Tento koncept nabízí jeden z vůbec nejintimnějších a nejluxusnějších interiérů, který automobilky doposud představily.

Zdroj: YouTube / CAR TV

 

10. Mercedes Maybach – interiér jako ze sci-fi

Zdroj: YouTube / Auto Show

Koncept Mercedesu doslova zdůrazňuje, jak si představují tvůrci vozů budoucnost interiéru pro řidiče. Uživatel vozu bude mít k dispozici velké množství digitálních displejů, které budou zároveň součástí čelního skla. Z automobilů se tak za chvíli skutečně stanou zcela komplexně chytrá zařízení, podobně jako tomu je u telefonů.

 Zdroj: YouTube / Auto Show

 

9. Mini Vision – Spolujízda, hudba budoucnosti?

Zdroj: YouTube / MINI 

Koncept tohoto vozu stojí na takzvané spolujízdě. Člověk tak sdílí jeden vůz s více uživateli. Někteří lidé předvídají, že právě spolujízda může být hudbou budoucností. Detailněji řečeno jde o to, že lidé si budou moci přivolat vůz kdykoli budou chtít. Mini Vision dokáže rovněž identifikovat totožnost člověka. Je to drobná inovativní funkce, která dokazuje, že automobilky uvažují o spolujízdě a o funkcích, jež dají člověku alespoň dojem, že je auto částečně v jejich vlastnictví. 

Zdroj: YouTube / MINI 

 

8. Společnost United Nude a jeho „kosmický vůz“

Zdroj: United Nude

Automobily na elektrický pohon nejsou nic zvláštního. Tesla a velké množství dalších firem vyrábí nové a nové koncepty vozů. Paradoxně obuvnická společnost United Nude je ovšem s konceptem vlastního vozu a především jeho vzhledu do značné míry předčila. Vypadá totiž jako kosmická loď. Firma nad vývojem strávila pět let. K dispozici nejsou žádné dveře. Elektrický pohon jednoduše vyzvedne celou kabinu nahoru. Bizarní vzhled a celkový prožitek z jízdy podtrhává rovněž šestiúhelníkový volant.

Zdroj: YouTube / MotoPixel

 

7. Renault Trezor

Zdroj: YouTube / Renault

Tento koncept vozu má na kapotě šest průduchů, které se pohybují nahoru a dolů a cirkulují vzduch. Podle Business Insideru se dá do slova říci, že automobil dýchá. Trezor je stejně jako u kosmického vozu United Nude elektromobilem a princip otevírání kabiny je rovněž stejný.

Zdroj: YouTube / Renault

 

6. Italský designový dům Pininfarina a jeho koncept H2

Zdroj: YouTube / pininfarinaofficial

První koncept tohoto vozu spatřil světlo světa v březnu letošního roku. Produkční modely mají být představeny do 12 až 14 měsíců. Automobil dokáže dosáhnout maximálního zrychlení 298 kilometrů za hodinu. Raritou je pohon na vodík. Vodíkové automobily ovšem nemají vybudovanou dostatečnou síť stanic pro jejich dobíjení. Svět se spíše orientuje na elektromobily a pro vodíkové automobily bude složité se podle Business Insideru dostat do pozice mainstreamu.

Zdroj: YouTube / pininfarinaofficial

 

5. Mercedes Vision Van – „elektrododávka“ vysílající drony

Zdroj: YouTube / Mercedes-Benz 

Tento koncept spadá do investice dosahující na 562 milionů dolarů. Ta má během příštích pěti let společně s drony optimalizovat doručovací služby. Vůz má mít plně automatizovaný nákladový prostor, který je schopen načítat balíky. Také upozorní řidiče, když se přiblíží k místu doručení. Automobil poté poklopem na střeše vyšle drona, který letecky dopraví balíček na správnou adresu. 

Zdroj: YouTube / Mercedes-Benz 

 

4. Uber – Pittsburgh

Zdroj: YouTube / TechCrunch 

Společnost Uber spustila pilotní program, který umožňuje vybraným uživatelům používat samořídící vozy. Vše probíhá na veřejnosti, aby společnost mohla na vlastní kůži poznat, jak vozy fungují v běžném provozu. Tyto vozy stále fungují do značné míry v beta režimu. Z toho důvodu je přítomen řidič a technik. Člověk za volantem potvrzuje skutečnost, že vozy nejsou připraveny ke komplexnímu autonomnímu jednání. I přesto lze toto testování považovat za významný krok vpřed.

Zdroj: YouTube / TechCrunch 

 

3. Chevrolet Bolt – první cenově dostupný elektromobil

Zdroj: YouTube / Test DRIVE

Podle Business Insideru jde o auto, které je konkurenceschopné a rovněž cenově dostupné. Dojezd tohoto vozu má být 383 kilometrů. Do prodeje se má dostat koncem roku 2016 a jeho cena se má pohybovat okolo 37 500 dolarů (924 tisíc korun) před zdaněním.

Zdroj: YouTube / Test DRIVE

 

2. Tesla a její výborná baterie

Zdroj: Tesla

Obrovským milníkem pro elektromobily je uvedení nové baterie, kterou představila americká společnost Tesla. Jedním z největších problémů spojovaných s elektromobily je výdrž jejich baterií. Lidé se obávají, že jim dojde baterie a nikde v okolí nebude dobíjecí stanice. Model S se svým novým režimem bude moci ujet až 507 kilometrů na jedno nabití.

 

1. Corvette Z06 – řízení pro ochrnuté

Zdroj: YouTube / Arrow FiveYearsOut

Bývalý automobilový závodník, který ochrnul od krku dolů na celé tělo, byl znovu schopen řídit. To mu umožnila nová funkce Arrow Electronics, kterou disponuje model Corvette Z06. Kvůli skutečnosti, že je automobil úzce spjatý s lidským životem, tak mu zcela zaslouženě patří první místo.

Bývalý profesionální závodník Sam Schmidt byl schopen ovládat řízení díky speciálním slunečním brýlím, které jsou vybaveny speciálními sledovacími senzory. Ve chvíli kdy Schmidt pohybuje hlavou, tak senzory pošlou informaci palubnímu počítači, který udává směr, jímž se chce člověk skutečně vydat.

Zdroj: YouTube / Arrow FiveYearsOut

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Patnáct futuristických inovací automobilového průmyslu za letošní rok Foto: United Nude

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.