Špatná zpráva pro Rusko, silný kurz dolaru může tlačit na nižší ceny ropy

Dolar se vrátil ke svým čtrnáctiletým maximům, na něž dosáhl v druhé polovině listopadu. Od roku 2011 posílil oproti koši světových měn o 40 procent. Představuje to problém pro americké exportéry, samotnou americkou ekonomiku ale i pro rozvíjející se země. Ekonom České národní banky Martin Motl v pořadu Investice Zet říká, že do problémů se může dostat například Brazílie nebo i Rusko. Silný kurz dolaru totiž začne tlačit na nižší ceny ropy. Ty jsou přitom v současnosti ovlivněny výraznou poptávkou a utlumením nabídky.

„Je potřeba zmínit, že americká ekonomika je relativně uzavřenou ekonomikou. To znamená, že není až tak citlivá na prudké výkyvy kurzu, co se týká jejich vývozu. Co jsme zaznamenali třeba v minulosti, tak je ten problém skrze zvyšování úrokových sazeb a určitou normalizaci měnové politiky v USA, kdy dochází naopak právě k odlivu kapitálu, který do vyspělých ekonomik dříve přitékal v období před a po finanční krizi. Zejména pak lákal na vyšší úrokové sazby v rozvíjejících se ekonomikách,“ řekl Motl na rádiu Zet.

V poslední době je možné pozorovat obrat tohoto kapitálu. Zvrat konkrétně představuje výprodej na dluhopisových trzích tamních ekonomik a oslabování kurzu místních měn, což v důsledku podle Motla vyvolává inflační tlaky. Ekonomiky rozvíjejících se trhů se tak mohou dostat pod tlak. „Může to být třeba Brazílie. Může to být ale i Rusko z toho pohledu, že silný kurz dolaru začne tlačit na nižší ceny ropy, které jsou nyní ovlivněny výraznou poptávkou a utlumením nabídky,“ uvedl Motl.

Fed téměř jistě zvýší úrokovou sazbu, myslí si trh

Je více než pravděpodobné, že Federální rezervní systém (Fed) tento týden zvýší svoji úrokovou sazbu. Očekává to přibližně 93 procent trhu. 

Americká centrální banka se podle Motla orientuje na duální mandát. To znamená, že jejími hlavními cíli jsou dosáhnutí cenové stability a maximální úrovně zaměstnanosti. „Co se týká cenového cíle, tak ten pro příští rok Fed předpokládá kolem dvou procent. To znamená na úrovni cíle. Co se týká cíle pro zaměstnanost respektive přirozenou míru zaměstnanosti, tak ta se v současnosti pohybuje na úrovni rovnováhy kolem 4,9 procenta. Takže oba tyto faktory hrají pro středeční zvýšení úrokových sazeb,“ informoval Motl.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Špatná zpráva pro Rusko, silný kurz dolaru může tlačit na nižší ceny ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.