Pasažér odvlečený z přeplněného letadla United Airlines chce společnost zažalovat

Pasažér, kterého americké aerolinky United Airlines nechaly násilím vyvést z přeplněného letadla, leteckou společnost zažaluje, jakmile bude ukončeno vyšetřování incidentu. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl jeho právník Thomas Demetrio. Podle právních expertů má David Dao silný případ založený na ublížení na zdraví, za který mohou být odpovědně vedle aerolinek i chicagské úřady.

Demetrio upřesnil, že cestující při zásahu utrpěl silný otřes mozku, přišel o dva přední zuby a má zlomený nos. Rozsah duševní újmy prý není znám.

Videozáznam, na kterém je zachyceno, jak je devětašedesátiletý lékař vietnamského původu David Dao násilně vyváděn z letadla, se rychle rozšířil po internetu. Akcie United Continental Holdings, což je mateřský podnik United Airlines, po incidentu výrazně ztratily na hodnotě. Letecká společnost čelí i výzvám k bojkotu.

„Aerolinky, a zvláště United (Airlines), nás dlouho šikanovaly,“ prohlásil Demetrio na tiskové konferenci v Chicagu, na jehož letišti se událost odehrála. „Jestli podáme žalobu? Ano, pravděpodobně,“ řekl.

Podle právních expertů mohou být za incident zodpovědné aerolinky United Airlines i chicagské úřady. Dao pak podle nich má silná případ proti oběma stranám. Soudní právník Aaron Podhurst pro server CNN řekl, že Dao může mít silný občanský případ, který vychází z ublížení na zdraví, k němuž během incidentu došlo. Za to by mohly být nejen samotné aerolinky, ale Dao by také mohl žalovat chicagské úřady za použití nepřiměřené síly. Podhurst nicméně dodal že očekává vyřešení sporu dohodou.

Posádka letounu podle právníka neměla prudkou hádku s pasažérem vůbec připustit. Také dcera Daa, který je otcem pěti dětí, na tiskové konferenci prohlásila, že to, co se stalo jejímu otci, „by se nikdy nemělo stát žádné lidské bytosti“.

Událost se stala na lince z Chicaga do Louisville. Protože společnost chtěla v letu upřednostnit členy své posádky mimo službu, kteří v pondělí opět nastupovali na směnu, vyzvala cestující, aby čtyři místa sami dobrovolně za odškodné uvolnili. Protože se nikdo nepřihlásil ani po zvýšení finančního odškodného, byli náhodně vybráni čtyři lidé. Ti pak na pokyn dopravce museli letadlo opustit. Tři to udělali, čtvrtý se ale svého místa odmítl vzdát. Ze sedačky ho proto vyvlekla letištní ostraha.

Dao podle svého právníka řekl, že incident v letadle United Airlines byl pro něj děsivější, než když v roce 1975 opouštěl Vietnam.

Terčem kritiky je i generální ředitel letecké společnosti United Airlines Oscar Muňoz, který nejprve vyvedeného pasažéra označil za člověka, který se při incidentu choval nevhodně. Po dvou dnech se ale omluvil s tím, že podobná událost se již nebude opakovat. Mluvčí společnosti Megan McCarthyová ve středu nabídla cestujícím z tohoto letu kompenzaci v hodnotě ceny, kterou za letenku zaplatili.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Pasažér odvlečený z přeplněného letadla United Airlines chce společnost zažalovat Foto: Youtube

reklama

Další články

  1. Čínská CEFC má převzít stadion Eden

    Byznys ·

    Stadion v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC. Ta už vlastní fotbalovou Slavii Praha, která na stadionu hraje. O stadion se vša…

  2. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.