Paradise Papers aneb jak ruské státní instituce investovaly do Facebooku a Twitteru

Dvě ruské státní organizace s úzkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina přispěly finančně významnou mírou Facebooku a Twitteru. Tento obchod měl konkrétně zprostředkovat zeť a starší poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner. O této novince informoval deník The Guardian s odkazem na únik finančních dokumentů z daňových rájů nazvaných jako Paradise Papers. 

Investice konkrétně zprostředkoval ruský technologický magnát Yuri Milner. Ten má přitom podíl ve společnosti, kterou spoluvlastní právě Trumpův zeť Kushner.

Toto zjištění vyvolává nové znepokojivé otázky ohledně ruského vlivu v americké politice. Do středu pozornosti se ve větší míře ovšem dostanou i samotné sociální sítě, které minulý týden vypovídaly na půdě amerického Kongresu o ruském vlivu v prostředí sociálních sítích mezi červnem 2015 až srpnem 2017. Sociální síť Marka Zuckerberga přiznala, že Ruskem podporované příspěvky se mohly dostat k 150 milionům uživatelů. Původně přitom Facebook uváděl, že mělo jít zhruba o 126 milionů Američanů.

Americký velvyslanec v Rusku úřadující pod prezidentem Georgem W. Bushem Alexander Vershbow podle Guardianu řekl, že ruské státní instituce slouží ruské hlavě státu pravidelně jako podpůrný nástroj politických projektů.

Vershbow uvedl, že nová zjištění poukazují na snahy Moskvy o narušení demokracie a veřejné diskuze na území Spojených států amerických. To dokazuje rovněž i obsah sdílených příspěvků na sociálních sítích, které cílily na témata, jež na půdě USA rozdělují společnost. Jako názorný příklad lze uvést rasovou diverzifikaci.

Na veřejnost se díky novým dokumentům Paradise Papers dostala data poukazující na alarmující počet lidí z veřejného světa, které si ukládají peníze v daňových rájích. Jde například rovněž o osoby, jako jsou královna Alžběta II. nebo americký ministr obrany Wilbur Ross. Ten má mít podíl ve firmě s Rusy, jež figurují na americkém sankčním seznamu. Novou rozsáhlou databázi uniklých finančních dokumentů zveřejnilo v neděli Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ).  

Dokumenty poukazují na to, že VTB Bank v roce 2011 investovala do Twitteru 191 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). Ve stejnou dobu firma Gazprom Investholding odkoupila prostřednictvím neprůhledné offshoreové společnosti akcie Facebooku ve výši 1 miliardy dolarů (22 miliard korun).

Milner dal podle listu The Guardian jednoho dne radu ruské vládě ohledně investicí do technologií. Takovouto možnost měl díky působení v inovační komisi, kterou měl tehdy na starosti současný předseda ruské vlády Dmitrije Medveděva.

Milner, který momentálně žije v Silicon Valley, poté investoval sedm miliard dolarů (154 miliard korun) do více než třiceti internetových společností, mezi nimiž figurovaly Airbnb, Spotify nebo čínský maloobchodní gigant Alibaba a JD.com.

V řadě rozhovorů Milner řekl, že investice směřující z VTB Bank nezajistily vliv na půdě sociální sítě Twitter. Milner rovněž uvedl, že si nebyl vědom skutečnosti, že firma Gazprom Investholding vložila peníze do Facebooku. Milner podle vlastních slov nemá informace o všech obchodech. Měly se poté pak uskutečnit v době, kdy byly vztahy mezi Ruskem a USA na lepší úrovni.

Milner rovněž nesouhlasí s tvrzením, že by měl být společníkem Kushnera. Do jeho společností pak měl investovat čistě z obchodních důvodů. Prostřednictvím toho pak zpochybnil názor, že jsou společníky. „Nepodílím se na žádné politické aktivitě. Nefinancuji žádnou politickou činnost,“ sdělil Milner listu The Guardian.

Sociální sítě musí i přes Milnerova odmítavá slova počítat se zvýšením tlaku na vyšší transparentnost dat pojících se k ruské aktivitě během amerických prezidentských voleb na konci roku 2016.

Milner vložil peníze do Twitteru a Facebooku prostřednictvím vlastní investiční firmy DST Global, která byla založena v roce 2009. Tou dobou začal Milner spolupracovat s oligarchou a spolumajitelem anglického fotbalového klubu FC Arsenal Alisherem Usmanovem. Ten velké investice vložil právě do fondů DST Global.

Tyto obchody byly veřejně známé a ukázaly se, že se vyplatily. Usmanov podle Guardianu odhaduje, že vydělal více než 1 miliardu dolarů (22 miliard korun) ze svého vkladu, který představoval 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). Posledního ze svých podílů ve Facebooku se zbavil v září roku 2013. Činnost velkých státních bank a jejich financování není ovšem dosud zcela odhalena. 

Propojení světa politiky, osobního bohatství i velkých korporací

Dokumenty pod názvem Paradise Papers se zaměřují zejména na americké klienty. Databáze obsahuje 13,4 milionu dokumentů, z nichž většina pochází od dvou velkých firem pohybujících se ve světě offshoreových financí. Nová kauza se objevila po loňské aféře zvané jako Panamské dokumenty. Ty přitom odhalují praktiky převádění financí do daňových rájů.

Ruku v ruce s novým únikem přicházejí nová odhalení, jak hluboce je systém daňových rájů propojen se světem politiky, osobního bohatství i velkých korporací jako je Apple, Nike či Uber. Jde přitom o firmy, které se snaží vyhýbat daním čím dál sofistikovanějšími účetními operacemi. Informovalo o tom České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Zdrojem uniklých dat jsou podle něj dvě offshoreové společnosti: Appleby a Estera. Jedna sídlí na Bermudách, druhá v Singapuru. Téměř sedm milionů záznamů spadá do období od roku 1950 do roku 2016. Záznamy obsahují například e-maily, smlouvy a často i bankovní záznamy týkající se 25 tisíců firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa.

Mezi známými lidmi, kteří jsou v Paradise Papers jmenováni, figuruje poradce a blízký přítel kanadského předsedy vlády Justina Trudeaua Stephen Bronfman. Na seznamu je i jordánská královna Núr či litevský europoslanec a profesionální pokerový hráč Antanas Guogu.

Britská média uvádějí, že mnohamilionové výnosy z královnina Lancasterského vévodství byly investovány do fondů na Kajmanských ostrovech a na Bermudách jako součást offshoreového portfolia, které nikdy nebylo zveřejněno. Peníze šly prostřednictvím offshoreových fondů podle deníku The Guardian i do společnosti BrightHouse, která byla kritizována, že využívá chudých rodin a zranitelných lidí. Vévodství, z něhož královna čerpá své příjmy, v reakci na odhalení uvedlo, že o 12 let trvající investici až do zveřejnění Paradise Papers nevědělo.

Stanice BBC upozorňuje, že na těchto investicích není nic nezákonného a neznamená to, že by královna neplatila řádně daně.

V Paradise Papers figurují i Češi, počet je neznámý 

V Paradise Papers je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku 12 060 dokumentů týkajících se České republiky. Není ale podle něj možné přesně stanovit, kolik je v Paradise Papers Čechů, protože značná část českých podnikatelů, kteří offshoreové služby využívají, uvádí svoji adresu trvalého pobytu v zahraničí.

V dokumentech jsou zmiňovány starší kauzy, týkající se například Viktora Koženého nebo Investiční a Poštovní banky (IPB) a Kajmanských fondů. Databáze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku zmiňuje také firmu Appian a zakládání složitých vlastnických struktur Jitkou Cechlovou Komárkovou a jejím manželem Alešem Cechlem. Jitka Cechlová Komárková je podle žebříčku časopisu Forbes nejbohatší ženou v České republice. Většinu majetku získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových.

Přibližně stovka dokumentů z Paradise Papers se vztahem k České republice se týká prominentního advokáta Josefa Brože, který je spojován s bývalým ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem, uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku. V dokumentech je zmiňován i právník, soukromý bankéř a obchodník se zlatem Kamil Braxator a jeho žena Irena Braxatorová.

 

 

Zdroj: The Guardian, ČTK, Zet

Paradise Papers aneb jak ruské státní instituce investovaly do Facebooku a Twitteru Foto: Merkushev Vasiliy / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Slovensko dotahuje EU rychleji než ČR

  Společnost ·

  Slovensko se za posledních 25 let dotahuje na ekonomickou úroveň starších zemí EU rychlejším tempem než Česká republika. Viditelné je to nejen na průměrné míře růstu e…

 2. Taxikáři chtějí znovu protestovat proti Uberu

  Společnost ·

  Pražští taxikáři chystají na středu 15. listopadu další protestní akci proti službám typu Uber. Vyplývá to z výzvy zveřejněné na facebookovém profilu 

  Sesazený katalánský premiér vyzval separatisty, aby vytvořili volební koalici

  Společnost ·

  Carles Puigdemont dnes vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politickýc…

 3. Češi a Slováci. Rozumíme si?

  Společnost ·

  Češi a Slováci se spolu dobře dorozumí i čtvrt století po rozdělení společného státu. Mladí Češi sice mají dnes se slovenštinou větší potíže než Slováci s češtinou, vě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.