Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše kolbištěm pro střety než fórem pro dialog a místo rozmlouvání a kompromisů jsou v ní jen vznášeny nároky a požadavky. Papež to řekl v sobotu ve Vatikánu na závěr dvoudenní konference nazvané Přemýšlejme o Evropě. Mezi desítkami účastníků byl i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

„Extremistické a populistické skupiny nacházejí úrodnou půdu v mnoha zemích, do centra svého politického sdělení staví protest, aniž by nabídly alternativu konstruktivního politického projektu,“ prohlásil papež, aniž kohokoli jmenoval.

František se opřel také do nacionalistů. „Nacionalistická témata ohrožují sny zakladatelů Evropy,“ uvedl papež na konferenci za přítomnosti zástupců EU. Evropa v poslední době řeší několik takových otázek, například vystoupení Británie z EU či snahy Katalánska o vyhlášení nezávislosti na Španělsku.

Papež se ve svém projevu vrátil také ke svému hlavnímu tématu, jímž jsou migranti. Zopakoval, že politici by měli vítat a pomáhat integraci migrantů v rámci řízeného procesu a bojovat za solidaritu, obzvlášť v případě mladých lidí. Mnozí z nich jsou podle něj ztracení, vykořenění a bez vyhlídek na lepší budoucnost. Právě pro ně by se měly vytvářet ekonomické příležitosti.

Političtí lídři by měli podle papeže podporovat společnost, v níž jsou „odlišnosti   ceněny a považovány za společný zdroj obohacení“.

„Bohužel vidíme, jak se často problémy omezují na diskuse o číslech,“ řekl také papež. „Nemáme tak občany, ale hlasy, nehovoříme o migrantech, ale o kvótách, nemáme pracující, ale ekonomické položky, nehovoříme o chudých, ale jen o hranicích chudoby,“ uvedl papež František.

 

 

Zdroj:ČTK

Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení Foto: neneo / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

 1. Babiš se pokusí o složení menšinové vlády, měli by ji doplnit nestraničtí odborníci

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se pokusí složit menšinovou vládu vytvořenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Informoval o tom v pátek server 

  Španělský Senát schválil omezení autonomie Katalánska

  Společnost ·

  Španělský Senát v pátek absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příští…

 2. USA nemají podle Mattise zájem válčit proti KLDR

  Společnost ·

  Záměr Spojených států nepředstavuje zahájení války proti Severní Koreji. Cílem je přesvědčení vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Informoval o tom americký…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.