Papež František v jámě lvové. Uspěje?

František dnes zahajuje historicky první papežskou cestu po Barmě a Bangladéši.  Cesta je významná z toho důvodu, že v obou zemích žije jen velmi malá katolická menšina, většina obyvatel Barmy je buddhistického vyznání, Bangladéš je převážně muslimský. Prokáže papež František, že jeho diplomatické schopnosti jsou opravdu tak ojedinělé, jak je všeobecně vnímáno? 

Region v současné době přitahuje pozornost především kvůli uprchlické krizi, během níž od konce srpna uprchlo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620.000 příslušníků muslimského etnika Rohingů. Náplní papežovy cesty tak bude především hlásat usmíření.

Podle analytiků bude nadcházející papežova mise, která potrvá do 2. prosince, zatím největší prověrkou jeho oceňovaných diplomatických schopností. Bojovníci za lidská práva si přejí, aby papež jednal s barmskou vůdkyní a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij o tom, jak její země zachází s Rohingy.

Nejvyšší katoličtí představitelé země ale již předem vyzvali papeže, aby během svého pobytu v zemi nepoužíval výraz Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země, jež Rohingy žijící v Barmě po generace neuznává jako etnikum a považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše bez práva na barmské občanství. "Požádali jsme papeže, aby se vyhýbal užívání termínu Rohingové, protože toto slovo je nepřijatelné pro armádu, pro vládu i pro barmský lid," řekl barmský kardinál Charles Bo počátkem tohoto měsíce.

Papež ale již koncem srpna otevřeně vyjádřil obavy o osud Rohingů v Barmě, když hovořil o "pronásledování našich rohingských bratrů a sester" a modlil se, aby jim "byla udělena plná práva".

Podle britského deníku The Guardian by řešením mohlo být, že papež místo termínu Rohingové použije spojení „naši bratři a sestry, známí jako Rohingové“ nebo „lidé, kteří se cítí být Rohingy“. A že by na situaci Rohingů upozornil hlavně při soukromém jednáních se Su Ťij, prezidentem a šéfem armády. Papež je však známý tím, že mluví přímo a nedbá na rady svých poradců.

Podle místních katolických duchovních by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády, která navzdory demokratickým reformám zahájeným v roce 2015 po půlstoletí vojenské vlády stále do značné míry drží kontrolu nad děním v zemi a která je za tažení proti Rohingům v Arakanském státě zodpovědná.

Podle expertů má papež František největší šanci přinést alespoň nějakou změnu, když bude při svých veřejných projevech i při soukromých schůzkách poukazovat na společné hodnoty křesťanů a buddhistů, jako je soucit a láska k bližním.

 

Zdroj: the Guardian, ČTK, ZET

 

Papež František v jámě lvové. Uspěje? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

  Byznys ·

  Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážc…

 2. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

  Společnost ·

  Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…

 3. Koruna je k dolaru nejsilnější od září 2014

  Byznys ·

  Koruna v pátek posílila k dolaru na nejsilnější úroveň od září 2014, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 korun za dolar. Stejná hodnota zůstává…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.