Španělští satirici zlehčují humorem napjatou situaci kolem katalánské nezávislosti

Španělští karikaturisté neztrácejí ani přes neustávající hádky politiků nad spory ohledně katalánské nezávislosti humor. Nalezli naopak volný prostor pro zasmání se nad vyhrocenou situací. Během uplynulých měsíců sociální sítě zaplavily memy vystřelující si z hlavních politických představitelů. Ti se přitom točí kolem největší politické krize ve Španělsku od návratu k demokracii po svržení diktátora generála Francisca Franca z roku 1975. Více o tom referoval španělský portál The Local. 

Katalánský premiér Carles Puigdemonta, který je hlavním představitelem autonomního regionu, jenž usiluje o osamostatnění Katalánska, jeden ze španělských karikaturistů přirovnal k účastníkovi televizní seznamky. Jeho inzerát pak zní následovně: „Carlos, 54, ne příliš svobodný“. Carlos je ve skutečnosti španělským překladem Puigdemontova katalánského křestního jména Carles.

Španělská média se rovněž chytla naléhání ze strany Puigdemonta, který požaduje od španělské vlády dialog, jenž by měl politickou krizi ukončit. Konkrétní mem pak zobrazuje, jak hovoří se španělským premiérem Marianem Rajoyem přes sklo vězeňsko přepážky.

Předmětem posměšků se stalo ve Španělsku i video vyprodukované separatistickou organizací „Pomoc Katalánsku“. Tento snímek konkrétně vyobrazuje naléhající Katalánku, která žádá Evropu o pomoc. Uživatelé internetu připodobňují výraz ženy s reklamami na léky proti žaludečním potížím.

 Zdroj: YouTube / Òmnium Cultural: Toto video se stalo zdrojem posměšků

„Lidé používají humor, aby unikli z této tvrdé reality,“ řekl zakladatel satirického měsíčníku Mongolia Edu Galan.

Vtipy začaly již vznikat před samotným referendem o nezávislosti, který organizovala katalánská regionální vláda. Uživatelé internetu si dělali srandu z výletní lodi, kterou zdobí obrazy žlutého kanárka Tweeteho s jeho úhlavním nepřítelem kocourem Sylvestrem. Tuto loď firmy Moby totiž využívá španělská policie k ubytování svých strážníků. Ti se měli pak pokusit zastavit probíhající referendum.

Katalánci berou celou věc s humorem a naopak ptáčka Tweetyho berou v honbě za nezávislosti jako svůj symbol vzdoru. 

 Zdroj: YouTube / Ruptly TV

Nálada se v den referenda dramaticky změnila. Policie začala střílet po lidech gumovými projektily a budoucí voliče mlátila obušky. Videa vykreslující násilné zásahy policistů přivedly celý svět k odsuzujícím titulkům.

Následně po referendu byli španělští policisté vykresleni ve videu karikaturistického pořadu Polonia, na kterém se španělští strážníci připravují na zásah proti „nebezpečným Kataláncům“. Ve chvíli, když otevřou dveře dodávky, tak před nimi stojí nic nechápající babičky. Policisté jsou původně také zaskočeni, ale vše si nakonec rozmyslí. Na celý klip se můžete podívat v následujícím videu:

Zdroj: YouTube / Polònia - Salvar al soldado Espanya

Ankety ukazují, že zhruba 7,5 milionů obyvatel Katalánska je v otázce nezávislosti rozděleno. Většina z nich se o všem klaní ke spravedlivému referendu, jež by tento problém vyřešilo.

„Nic nežije víc, než národní identita,“ řekl Galan. Jeho satirický časopis nedávno publikoval karikaturu Rajoye, který stojí sebejistě v Barceloně v pozadí s atomovým hřibem. Na tento snímek se můžete podívat v titulku článku. 

 

 Zdroj: The Local.es, Zet

 

 

Španělští satirici zlehčují humorem napjatou situaci kolem katalánské nezávislosti Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.