Španělsko usiluje o zatčení Puigdemonta, když vycestuje do Dánska

Španělské státní zastupitelství dnes oznámilo, že bude usilovat o zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jestliže ze svého belgického azylu v pondělí odcestuje do Dánska, kde se má účastnit debaty na univerzitě. Informovala o tom agentura Reuters. Puigdemontovi, který žije již skoro tři měsíce v Belgii, hrozí ve Španělsku zatčení kvůli obvinění ze separatistické vzpoury.

Puigdemont uprchl spolu s několika členy katalánské vlády do Belgie loni v říjnu poté, co španělské úřady označily za nelegální referendum o nezávislosti Katalánska. Španělský nejvyšší soud nicméně v prosinci zrušil evropské i mezinárodní zatykače jak na Puigdemonta, tak na čtyři katalánské exministry. Nečekaný krok soudce zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Soud se rovněž obával, že by Belgičané mohli pětici politiků udělit azyl. Belgická justice posléze zrušila předběžná opatření vůči Kataláncům, kteří tak nyní mohou volně kamkoli vycestovat.

Nyní chce ale španělské státní zastupitelství "okamžitě" požádat soudce, který na případ dohlíží, aby byl zatykač opět vydán a dánské úřady katalánského politika zadržely.

Univerzita v Kodani v pátek oznámila, že se Puigdemont zúčastní debaty na katedře politologie. Politikův právník Jaume Alonso-Cuevillas se nechal slyšet, že riziko zatčení jeho klienta v Dánsku "je velmi vysoké". Jak nicméně v rozhovoru pro katalánský veřejnoprávní rozhlas dodal, doufá, že dánské úřady nebudou na jakýkoli zatykač reagovat.

 

Zdroj. ČTK

Španělsko usiluje o zatčení Puigdemonta, když vycestuje do Dánska Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

    Společnost ·

    Šance prezidenta Miloše Zemana (SPO) a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle š…

  2. Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé

    Společnost ·

    Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem zá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.