Španělsko se ve čtvrtletí po dvou letech vymanilo z recese

Španělská ekonomika se ve třetím čtvrtletí dostala z více než dvouleté recese. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů tamního statistického úřadu. Hrubý domácí produkt čtvrté největší ekonomiky eurozóny se zvýšil o 0,1 procenta po stejně velkém poklesu v předchozím čtvrtletí.

K růstu ekonomice pomohl zejména vývoz a rušná turistická sezona. Dnešní údaje statistického úřadu INE se shodují s odhady, které minulý týden oznámila španělská centrální banka. V meziročním srovnání pak HDP podle dnešních čísel zpomalil pokles a snížil se o 1,2 procenta po meziročním poklesu o 1,6 procenta za období od dubna do června.

„Růst zřejmě nastal díky silnějšímu vývozu, což je povzbudivé, a průzkumy firem naznačují, že v blízké budoucnosti by to mohlo pokračovat, uvedl ekonom Ben May ze společnosti Capital Economics. Domácí poptávka ale podle něj nadále klesá.

„Na pozadí tohoto poklesu je těžké vidět nějaké silné a vytrvalé oživení,“ řekl May. Obecně platí, že ekonomika je v recesi, pokud dvě čtvrtletí za sebou zaznamená mezičtvrtletní pokles HDP. Španělská ekonomika klesala nebo stagnovala každý rok od kolapsu realitního sektoru v roce 2008. V recesi strávila většinu z posledních čtyř let, naposledy se do ní dostala na začátku roku 2011.

Zdroj: ČTK

Španělsko se ve čtvrtletí po dvou letech vymanilo z recese Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.