Španělsko přijme loď nevládní organizace s migranty

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, s nimi dnes pokračovala na cestě do Barcelony. Španělsko plavidlu povolilo v zemi zakotvit poté, co ho odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců, uvedla agentura Reuters.

Loď jménem Open Arms v noci na dnešek oznámila, že "jede domů". Plavidlo nyní může přistát v přístavu v Barceloně. Starostka města Ada Colauová nevládní organizaci poděkovala a uvedla, že Barcelona očekává loď s otevřenou náručí. Podle deníku El País dopluje loď do Barcelony ve středu. Španělská organizace na twitteru zároveň odsoudila "nelidskou politiku Itálie a Malty" v souvislosti s jejich zavřenými přístavy.

Mezi 60 migranty, kteří byli zachráněni lodí Open Arms, je podle AP pět žen, devítileté dítě a tři mladiství. Mezi dalšími zachráněnými je šest Libyjců a migranti z Mali, Eritreje, Egypta, Bangladéše, Jižního Súdánu či Guineje.

Podobná situace nastala již 11. června, kdy Španělsko umožnilo lodi Aquarius s 629 migranty na palubě zakotvit u svých břehů. Itálie a Malta rovněž plavidlo odmítly přijmout. Nakonec loď zakotvila ve Valencii. Incident tehdy vyvolal množství urážek a obvinění mezi členskými státy EU ohledně toho, kdo by měl mít odpovědnost za migranty zachráněné ve Středozemním moři.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650.000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170.000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

 

 

Zdroj? ČTK

Španělsko přijme loď nevládní organizace s migranty Foto: ČTK/AP/Emilio Morenatti

reklama

Další články

 1. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

  Tech ·

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

 2. Poslanci o rok odložili reformu financování škol

  Společnost ·

  Spuštění reformy financování regionálního školství bude nejspíš odloženo o rok na září 2019. Schválila to dnes Poslanecká sněmovna v rámci novely školského zákona. Odk…

 3. Legendární Chevrolet Corvette slaví 65 let

  Tech ·

  V sobotu to bude přesně 65 let od doby, kdy automobilka Chevrolet představila svůj sportovní vůz Corvette. Dvoudveřový roadster pojmenovaný po rychlé lodi - korvetě, s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.