Španělský Senát schválil omezení autonomie Katalánska

Španělský Senát v pátek absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příštích hodinách a dnech rozhodovat španělská vláda. Ta má zasednout už dnes. Zasedání kabinetu svolal španělský premiér Mariano Rajoy krátce poté, co dnes katalánský parlament schválil rezoluci o vyhlášení nezávislosti.

V Senátu, který má 266 členů, dnes odpoledne pro omezení katalánské autonomie hlasovalo 214 senátorů, 47 se vyslovilo proti a jeden se zdržel. Senátoři hlasovali pro návrh španělské vlády aktivovat ústavní článek 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, jehož vedení porušuje ústavu či zákony.

Rajoy dnes v Senátu řekl, že pokud jeho kabinet od Senátu získá souhlas, prvním krokem bude odvolání katalánského premiéra a členů jeho vlády. Cílem omezení autonomie, které má být postupné a dočasné, je uspořádání nových regionálních voleb v Katalánsku do šesti měsíců.

Pro dočasné omezení autonomie se dnes vyslovili senátoři vládních lidovců, socialisté, strana Ciudadanos a Kanárská koalice. Proti hlasovali zástupci strany Unidos Podemos, Baskické národní strany (PNV), Republikánské levice Katalánska (ERC) a Katalánské evropské demokratické strany (PDeCAT).

Schválený text umožňuje odvolání katalánského premiéra a jeho vlády, omezení pravomocí katalánského parlamentu, zasahování do autonomních orgánů, jako je například katalánská policie, a svolání voleb ve lhůtě šesti měsíců. Nyní je na španělské vládě, které kroky a v jaké sledu podnikne.

Socialisté v Senátu se do poslední chvíle snažili omezení autonomie Katalánska zabránit. Měli připravený pozměňovací návrh, podle něhož by se pozastavila aplikace článku 155, pokud by katalánská vláda vyhlásila předčasné parlamentní volby. Lidovci tomuto návrhu příliš nakloněni nebyli, ale nakonec ho stáhli sami socialisté. Učinili tak po poledni poté, co separatisté v katalánském parlamentu navrhli rezoluci o nezávislosti, kterou posléze schválili díky tomu, že mají v parlamentu většinu.

 

 

Zdroj: ČTK

Španělský Senát schválil omezení autonomie Katalánska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA nemají podle Mattise zájem válčit proti KLDR

    Společnost ·

    Záměr Spojených států nepředstavuje zahájení války proti Severní Koreji. Cílem je přesvědčení vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Informoval o tom americký…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.