Španělský premiér nabídl Kataláncům dialog, ale v rámci zákona

Španělský předseda vlády Mariano Rajoy je přesvědčen o tom, že Katalánsko po volbách vstoupí do období dialogu, spolupráce a plurality. Uvedl to v pátek na tiskové konferenci v Madridu po čtvrtečních volbách do katalánského parlamentu. S katalánskými politiky je připraven jednat, pokud nebudou porušovat ústavu.

„Španělská vláda chce nabídnout veškerou spolupráci a ochotu ke konstruktivnímu, otevřenému a realistickému dialogu v rámci zákona vládě, která bude ustavena v Katalánsku, abychom vyřešili problémy tamních obyvatel,“ uvedl v pátek Rajoy.

Španělský premiér také připomněl, že separatistické strany při čtvrtečním hlasování ztratily podporu, i když méně než si Madrid přál. Separatistické strany sice v katalánském parlamentu opět získaly absolutní většinu, ale mají o dvě křesla méně než po volbách v roce 2015.

„Nikdo nemůže mluvit jménem Katalánska, když nemá podporu celého regionu. Po volbách je evidentní to, že Katalánsko není jednotné, ale pluralitní,“ řekl také Rajoy.

Španělský premiér odmítl návrh Madridem sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdmenota ke schůzce. Puigdemont dnes v Bruselu řekl, že je připraven k jednání s Rajoyem v Bruselu, anebo na „jiném místě v EU kromě Španělska“. Tam mu totiž hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury v souvislosti s jeho separatistickými snahami.

„Pokud bych se s někým měl sejít, tak je to s Inés Arrimadasovou, která vyhrála volby,“ řekl španělský premiér s odkazem na předsedkyni promadridské strany Ciutadans, která získala ve čtvrtečních volbách nejvíce křesel v katalánském parlamentu.

Převzetí přímé správy Katalánska, k němuž Madrid přikročil koncem října kvůli snahám tamní vlády o nezávislost, podle Rajoye skončí, až bude nová katalánská vláda. „Datum bude takové, jaké stanovil (španělský) Senát: až bude vláda,“ řekl Rajoy. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na premiéra, jehož schvaluje tamní parlament.

„Nepodsouvejte mi ten nejhorší z možných scénářů,“ Rajoy. Bez bližších podrobností dodal, že byli i lidé, kteří chtěli, aby převzetí přímé správy trvalo čtyři roky. „Tohle je velmi výjimečná situace a výjimečná situace má trvat krátce,“ uzavřel téma španělský premiér.

Rajoy na tiskové konferenci také odmítl, že by v souvislosti s krizí kolem Katalánska uvažoval o vypsání celostátních předčasných voleb. Reagoval tak na velmi špatný výsledek katalánských lidovců ve čtvrtečních volbách v Katalánsku. Lidovci tam získali jen tři křesla v parlamentu, zatímco po volbách v roce 2015 jich měli 11.

 

 

Zdroj: ČTK

Španělský premiér nabídl Kataláncům dialog, ale v rámci zákona Foto: Frederic Legrand - COMEO Shutterstock: Mariano Rajoy

reklama

Další články

  1. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

    Byznys ·

    Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.