Španělská policie pátrá po třech Maročanech. Řidič, který vraždil v Barceloně, je mrtev

V souvislosti se čtvrtečním útokem v Barceloně, při němž útočník autem zabil 13 lidí a stovku jich zranil, pátrá policie po třech Maročanech. Čtyři podezřelé, z toho tři Maročany a Španěla, policie už zadržela. Pět útočníků v noci na dnešek zastřelila ve městě Cambrils, když se snažili autem spáchat další útok. Při tom útočníci zabili ženu španělské národnosti a tři lidi vážně zranili. Podle španělského listu ABC odvolávajícího se na policii je mezi pěticí zabitých i řidič smrtelné dodávky.

Ze stovky zraněných v Barceloně jich 60 zůstává v nemocnici, 17 z nich je v kritickém stavu a dalších 25 má vážná zranění. Mezi oběťmi jsou podle španělských médií nejméně tři Němci, dva Italové, Belgičanka, Američan a Portugalka. Oficiálně své oběti potvrdila Itálie, Belgie a USA. Mezi třemi dosud uváděnými španělskými oběťmi je šedesátiletý muž a jeho tříletý synovec.

Zranění utrpěli podle katalánské civilní obrany občané 34 zemí, ČR mezi nimi uvedena není. Ani české ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

České MZV doporučilo turistům pro cesty do Španělska zvýšenou opatrnost. Podle mluvčích aerolinek a cestovních kanceláří Češi ani po útocích neodhlašují zájezdy ani neruší letenky.

Hlavní podezřelým z útoku v Barceloně byl sedmnáctiletý Maročan Moussa Oukabir, který zřejmě řídil vražedný vůz na třídě La Rambla. Oukabir, jehož starší bratr Driss je mezi už zadrženými podezřelými, v minulosti psal o přání „zabíjet bezvěrce“. Deník ABC uvedl s odvoláním na policii, že Oukabir byl mezi pěti útočníky zastřeleným ve městě Cambrils.

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Dnes v poledne tisíce Španělů uctily památku obětí minutou ticha a teroristům vzkázaly, že se jich nebojí. Minuty ticha s vlajkami na půl žerdi drželi i v Evropském parlamentu, Evropské komisi a Radě bezpečnosti OSN.

Piety v Barceloně se dnes zúčastnil také španělský premiér Mariano Rajoy spolu s králem Felipem VI. a dalšími předními španělskými představiteli.

Kondolenci dnes španělskému králi poslal i marocký král Muhammadem VI., který útoky také odsoudil.

Český prezident Miloš Zeman kondoloval španělskému králi a vyzval ke vzdoru vůči teroru. „Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme,“ napsal v kondolenčním telegramu.

Zatímco světová média píší o brutálním útoku na západní životní styl, španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se atentát odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země. Zčásti za tím stojí fakt, že v této oblasti žije více muslimů.

Podle webu elperiódico.com americká Ústřední zpravodajská služba CIA před dvěma měsíci upozorňovala katalánské úřady na riziko možného útoku v Barceloně.

 

 

Zdroj: ČTK

Španělská policie pátrá po třech Maročanech. Řidič, který vraždil v Barceloně, je mrtev Foto: Yuri Turkov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

    Společnost ·

    Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde terori…

  2. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.