Španělská média spekulují o tajném návratu Puigdemonta

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř tři měsíce v Bruselu na útěku před hrozbou vazby ve Španělsku, by se mohl do Katalánska vrátit tajně. Spekulují o tom dnes některá španělská média. Puigdemontovi v jeho vlasti hrozí zatčení kvůli snahám o nezávislost Katalánska, příští týden se chce ale znovu ucházet o post předsedy vlády této autonomní oblasti Španělska. Ke spekulacím o tajném návratu přispělo i dnešní stažení jeho žádosti o delegování hlasovacího práva pro jednání o jeho kandidatuře.

"Je mnoho menších silnic na venkově, může se vrátit lodí, vrtulníkem či ultralehkým letadlem, pracujeme na tom, aby se to nestalo," řekl dnes v rozhovoru ve španělské televizi Antena 3 španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Dodal, že policie se snaží zajistit, aby se Puigdemont nemohl tajně "dostat do země ani v kufru auta".

Deník ABC už v pondělí přinesl záběry z vchodu do barcelonského parku, v němž sídlí katalánský parlament. List se podivil nad tím, že tam hlídkuje více než desítka španělských policistů. V okolí katalánského parlamentu má obvykle hlídkovat katalánská policie.

Pětapadesátiletý Puigdemont zatím mlží kolem způsobu, jakým se chce znovu ucházet o úřad katalánského premiéra. Podle právníků pravidla stanoví, že musí být osobně přítomen v parlamentu v Barceloně. Výklad pravidel ale závisí na vedení katalánského parlamentu, které ovládají separatisté. Katalánská opozice i Madrid se nicméně chystají napadnout u ústavního soudu, pokud se bude Puigdemont o úřad ucházet na dálku.

Média v předchozích dnech psala o tom, že Puigdemont zvažuje jako formu kandidatury buď videokonferenci, nebo delegování hlasovacího práva na ono konkrétní jednání parlamentu. O delegování hlasu požádal Puigdemont i čtyři jeho exministři, kteří jsou s ním v Bruselu, již minulý týden.

Dnes vedení katalánského parlamentu mělo těchto pět žádostí projednávat, zároveň ale dostalo na stůl stažení Puigdemontovy žádosti o delegování hlasu. Vedení parlamentu poté odložilo projednávání ostatních čtyř žádostí o delegování. Pokud jejich delegování neprojde, mohou se vzdát mandátů ve prospěch jiného poslance ze své kandidátky.

Separastisté potřebují pro schválení Puidgemonta premiérem minimálně jeden hlas od pětice uprchlých poslanců, s nímž by mohli svého kandidáta prosadit ve druhém kole. Strany, které jsou proti nezávislosti Katalánska i proti Puigdemontovi, mají dohromady v regionálním parlamentu 65 křesel. Stejný počet mají separatisté bez pěti uprchlých poslanců.

Jednání parlamentu v Barceloně o novém katalánském premiérovi musí začít nejpozději 31. ledna. První schůze může trvat dva dny a pro schválení kandidáta je v prvním kole potřebná absolutní většina, tedy 68 hlasů. Pokud bude první hlasování neúspěšné, musí se do 48 hodin konat druhé kolo. V něm už stačí kandidátovi většina prostá. Pokud ji nezíská, budou se do dvou měsíců (od prvního hlasování) konat v Katalánsku nové volby.

 

Zdroj: ČTK

Španělská média spekulují o tajném návratu Puigdemonta Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Niki Lauda koupí aerolinky Niki, které založil

  Byznys ·

  Bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda znovu získá rakouskou nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil. Rakouští věřitelé jeho nabídku jednomysl…

 2. Co vyjedná Babiš v Davosu?

  Společnost ·

  Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti …

 3. Řecko výrazným způsobem pokročilo s reformami

  Společnost ·

  Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních opatření, která jsou nutná k tomu, aby mohl pokračovat současný záchranný program. Po jednání euroskupiny to novinářům …

 4. Zeman v rámci debaty na Nově uvedl devět nepravd

  Společnost ·

  Server Demagog.cz informoval o tom, že česká hlava státu Miloš Zeman řekla v rámci nedělní diskuze na televizi Nova pravdivě 11 ze 32 faktických výroků. V devíti přípa…

 5. EU uvalila sankce na dalších 17 Severokorejců

  Společnost ·

  Evropská unie rozšířila o 17 osob seznam občanů Severní Koreje se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do EU. Informaci zveřejnila v prohlášení Rada EU. Osmadvacítka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.