Španělské letiště duchů stálo miliardu eur. Jediný zájemce ho teď vydražil za deset tisíc

Skupina čínských investorů koupila v dražbě opuštěné španělské letiště Ciudad Real, které může odbavit až 2,5 milionů cestujících ročně. Protože nikdo jiný o letiště ležící 235 kilometrů na jih od Madridu neměl zájem, stačilo nabídnout 10 000 eur, tedy stotisíckrát méně, než na kolik vyšla jeho výstavba. Informoval o tom server britské BBC.

Čínská skupina Tzaneen International chce letiště, které mělo původně sloužit jako alternativa k madridskému Barajas, využít jako vstupní místo do Evropy pro čínské firmy. Podle BBC však zatím není jasné, zda dojde k dokončení transakce. Minimální cena pro to, aby byl prodej dokončen do září, totiž byla stanovena na 28 milionů eur. Případný zájemce by však mohl nabídnout dost peněz i po skončení dražby.

Výstavba letiště Ciudad Real, které se otevřelo v roce 2008, stála více než miliardu eur. Pak ale Španělsko zasáhla světová finanční a hospodářská krize a letiště v roce 2012 zbankrotovalo. Ciudad Real však podle BBC není jediným „letištěm duchů“ ve Španělsku. Podobný osud potkal například i letiště Castellón nacházející se na východě země 100 kilometrů od města Valencia. To zahájilo provoz v roce 2011, ale nikdy neodbavilo žádný komerční let.


Zdroj: BBC

Španělské letiště duchů stálo miliardu eur. Jediný zájemce ho teď vydražil za deset tisíc Foto: Ciudad Real zdroj: ČTK/AP/Paul White

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.