Španělská ekonomika se vrací k růstu z období před globální finanční krizí

Španělská ekonomika se má podle ministra hospodářství Luise de Guindose koncem příštího roku vrátit na úroveň před globální finanční krizí. Guindos také řekl, že předběžné odhady ukazují na růst ekonomiky, který má v první polovině letošního roku dosáhnout téměř čtyř procent. To bude přitom nejrychlejší tempo od roku 2008. Výhled zlepšila i španělská centrální banka.  

Španělská ekonomika v období od prvního čtvrtletí 2008 do druhého čtvrtletí 2013 klesla o zhruba osm procent. Pak se začala zotavovat. Stav ekonomiky bude zřejmě důležitým tématem před celostátními volbami, které se uskuteční v listopadu.

De Guindos v projevu v parlamentu dodal, že ve druhém letošním čtvrtletí ekonomika zřejmě roste rychleji než v prvních třech měsících. Za leden až březen se HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím podle něj zvýšil o 0,9 procenta.

„To znamená, že v první polovině letošního roku ekonomika vzroste o téměř čtyři procenta,“ prohlásil podle agentury Reuters ministr. Jeho odhad se týká meziročního tempa růstu. „Od poloviny roku 2013 do druhého čtvrtletí jsme z propadu hrubého domácího produktu získali zpět skoro 4,5 procentního bodu a do konce příštího roku, pokud se nic zásadně nezmění, získáme zpět příjem, který jsme ztratili od začátku krize,“ dodal.

Španělská centrální banka ve čtvrtek současně zlepšila svůj odhad ekonomického růstu na letošní rok na 3,1 procenta z dosavadních 2,8 procenta. Příští rok banka čeká růst HDP o 2,7 procenta. Guvernér centrální banky Luis María Linde uvedl, že za duben až červen ekonomika zřejmě ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o jedno procento.

Vláda premiéra Mariana Rajoye v dubnu zlepšila odhad růstu ekonomiky na letošní rok na 2,9 procenta. Navzdory příznivým údajům o ekonomickém růstu si ale současná vládní strana v předvolebních průzkumech veřejného mínění nevede příliš dobře.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku zůstává vysoká a stále je vyšší než v roce 2011, kdy se Rajoy ujal úřadu. Vláda však rovněž uvedla, že nezaměstnanost klesne více, než se čekalo. V příštích třech letech má rostoucí ekonomika vytvořit nejméně dva miliony pracovních míst a míra nezaměstnanosti se má snížit na 15 procent.

De Guindos dodal, že letos vznikne jeden milion pracovních míst, stejně jako loni. Podle údajů statistického úřadu INE míra nezaměstnanosti v zemi činila v prvním čtvrtletí 23,8 procenta. Na úřadech práce jsou registrovány více než čtyři miliony nezaměstnaných.

Španělsko má čtvrtou největší ekonomiku v eurozóně. Země prošla během pěti let dvěma recesemi, z nichž poslední skončila koncem roku 2013. Za celý loňský rok však tamní ekonomika vykázala růst o 1,4 procenta po poklesu o 1,2 procenta v předchozím roce.

 

Zdroj: ČTK

 

Španělská ekonomika se vrací k růstu z období před globální finanční krizí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.