„Paniku ohledně brexitu může stabilizovat rozhodnutí politiků,“ myslí si Kovanda

Pokud se politikům a centrálním bankéřům podaří rychle stabilizovat situaci ohledně rozhodnutí Britů o vystoupení z Evropské unie, tak nebude mít páteční panika dlouhodobé a fatální důsledky. Myslí si to alespoň hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Někteří analytici naopak na situaci hledí negativnějším pohledem. Domnívají se například, že brexit ohrozí status Londýna coby prvního finančního centra v Evropě. Existují i názory, že posune ukončení režimu devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) nejméně do konce roku 2017. 

„Velkou Británii čeká den, který se zcela jistě zapíše do hospodářských dějin. Dnes totiž budou klesat takřka všechna aktiva, akcie a měny zamíří k zemi. Výjimkou bude například zlato. Ta psychologická vlna už se nyní ukazuje, že bude opravdu silná,“ sdělil Kovanda na rádiu Zet. Podle jeho slov jde zatím o pouhou psychologickou vlnu, která se nedostává do ekonomických fundamentů.

„Pokud se podaří situaci rychle stabilizovat pomocí politiků, centrálních bankéřů a tak podobně, tak žádné fatální nebo dlouhodobé důsledky dnešní den paniky nemusí mít na svědomí dlouhodobý a negativní projev,“ uvedl Kovanda.

Ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský v tiskové zprávě informoval o tom, že odchod z EU dopadne na Británii ve dvou vlnách. Počáteční efekt pocítí Spojené království v řádu několika hodin až dní. Během této doby může počítat s oslabováním libry, britských akcií a celého bankovního sektoru.

„Sekundární efekt se bude projevovat v řádu několika týdnů až měsíců. Česká republika může odchod pocítit v propadu o desetiny procent HDP. Je však obtížné odhadovat nepřímé dopady, neboť ČR exportuje řadu produktů třeba do Německa, odkud jsou následně reexportovány v podobě například součástek do strojů dále do Británie,“ řekl Drahotský.

 

Konec devizových intervencí až na zlomku roku 2017

Brexit může také podle analytiků způsobit posunutí konce režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2017. V případě vyhrocení situace na finančních trzích nevylučují do budoucna ani další oslabení koruny centrální bankou. Důvodem takových kroků by byl tlak na nižší inflaci kvůli zpomalení ekonomického růstu a nejistotě, která by bránila většímu růstu mezd. Dalším důvodem může být i snaha poskytnout exportérům stabilní kurz koruny.

„V tuto chvíli se zdá posunutí kurzového závazku na celý rok 2017 relativně pravděpodobné,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Brexit totiž podle něj znamená protiinflační riziko kvůli zpomalení ekonomického růstu i vývoji cen ropy, které na výsledek referenda reagovaly pětiprocentním poklesem. „ČNB tak může mít motivaci dále odkládat kurzový závazek nejen kvůli nižší inflaci, ale také aby exportérům poskytla kurzovou jistou, a zmírnila tak nepříznivé důsledky zpomalující zahraniční poptávky,“ dodal.

 

Otřes světových finančních trhů

Investoři mají obavy z dopadů brexitu na evropskou, potažmo světovou ekonomiku. Otazníky se vznášejí i nad statusem Londýna coby prvního finančního centra v Evropě. Prudkému propadu se nevyhnula britská libra, akcie ani ceny ropy, zpevnilo naopak zlato. 

Libra klesla vůči dolaru o více než deset procent až na 1,323 USD, a byla tak nejslabší od roku 1985. Na výsledek referenda reagovaly propadem už asijské burzy, ale prudce dolů pak zamířily i burzy v Evropě. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 7,9 procenta. Čínské akcie si naproti tomu vedly lépe, jejich hlavní index CSI300 klesl o 1,3 procenta. Panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení odepsal až 8,5 procenta a ztrátu v téměř stejném rozsahu měl i hlavní index britských akcií FTSE 100. Německý DAX odepisoval kolem deseti procent. Propadem o více než šest procent na výsledek referenda reagovaly ceny ropy, které se tak vrátily hluboko pod hranici 50 dolarů za barel. Naopak cena zlata prudce zpevnila a dostala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů (32.110 Kč) za troyskou unci.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

„Paniku ohledně brexitu může stabilizovat rozhodnutí politiků,“ myslí si Kovanda Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.