„Panické akciové výprodeje může zastavit pouze sám Trump,“ říká Kovanda

V reakci na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách prudce klesají akciové trhy a slábne americký dolar. Vývoj termínových kontraktů spojených s americkými akciovými indexy indikuje propad akciových trhů ve Spojených státech o zhruba pět procent. Výrazným poklesem začalo obchodování i na evropských burzách. Tuto paniku může podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy zastavit pouze sám Trump. „Měl by co nejrychleji předložit smysluplný a kredibilní plán svých zamýšlených reforem a rozptýlit tak alespoň částečně tíživou nejistotu, která nyní trhy svírá,“ řekl na rádiu Zet.

Dolar se propadl o téměř čtyři procenta vůči japonskému jenu a o více než dvě procenta vůči švýcarskému franku. Euro vůči dolaru stouplo 2,5 procenta na dvouměsíční maximum 1,13 USD. Vedle prudkých propadů amerických indexů například uzavřel hlavní index tokijské burzy Nikkei dnešní obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Hlavní indexy německých a francouzských akcií ztrácejí téměř tři procenta. Panevropský index Stoxx Europe 600 si odepisuje přes dvě procenta. Pražská burza po otevření odepsala téměř 1,2 procenta.

Investoři mají Trumpovo vítězství spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. I proto zamířila vzhůru cena zlata, které je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty. Stejně na tom jsou podle Kovandy i bitcoin nebo americké dluhopisy.

Těm se povede dál, pokud Trump co nejrychleji nepředstaví svůj prezidentský plán. V takovém případě pak dál „poroste riziko jak recese americké ekonomiky tak zpomalení globálního hospodářského růstu,“ uvedl Kovanda. To by podle něj mohlo mít pochopitelně dopad i na Českou republiku. „Mohlo by se to promítnout do pomalejšího růstu české ekonomiky a také je pravděpodobné, že by česká národní banka prodloužila nebo prohloubila svůj intervenční režim. Jedna z prvních reakcí na Trumpovo vítězství je odsunutí zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky, což má následně dopad na Evropskou centrální banku a zprostředkovaně i na Českou národní banku,“ dodal.

Kovanda také upozornil na další ekonomický aspekt Trumpovy výhry, a to jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). To Donald Trump opakovaně sliboval zrušit. O tom, že se tak skutečně stane ekonom nepochybuje.

 

 

Celý rozhovor s hlavním ekonomem finanční skupiny Roklen Lukášem Kovandou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Panické akciové výprodeje může zastavit pouze sám Trump,“ říká Kovanda Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 2. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 3. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.