Palestina rozhodla o rušení bezpečnostní spolupráce s Izraelem

Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se rozhodla přerušit bezpečnostní spolupráci s Izraelem, která je součástí dohody z roku 1993. Pod OOP spadá několik palestinských skupin a její rozhodnutí jsou pro palestinskou samosprávu závazná. V praxi to znamená, že Palestinci s Izraelem přestanou sdílet zpravodajské informace o radikálních skupinách, z nichž nejnebezpečnější pro Izrael je Hamas. 

Vedení OOP rozhodnutí zdůvodnilo neoprávněným zadržováním daní, které Izrael pro palestinskou samosprávu vybírá a má je měsíčně převádět.

Izraelci převody zastavili v lednu na protest proti snaze Palestiny začlenit se do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Samospráva z daňových příjmů financuje svůj chod a zadržení peněz ji ochromuje.

Izraelsko-palestinské vztahy se výrazně zhoršují od loňského ozbrojeného konfliktu, při němž v pásmu Gazy zahynulo přes 2000 Palestinců a pásmo doznalo masivních materiálních škod.

Vypovězení bezpečnostní spolupráce je pro Izrael vážná věc. Izraelské sdělovací prostředky ale dnes píší, že předseda samosprávy a šéf ústředního výboru OOP Mahmúd Abbás k vypovězení spolupráce zatím příkaz nedá. Hodlá hrozby využít jako nátlak na USA a Evropskou unii a očekává od nich, že přinutí Izrael zastavit výstavbu v židovských osadách na Západním břehu Jordánu a propustit část palestinských vězňů.

Ve středu, kdy začala schůze ústředního výboru OOP, Abbás výslovně řekl, že je ochoten o bezpečnostní spolupráci vyjednávat, pokud budou tyto dvě podmínky splněny.

 

Zdroj: ČTK

Palestina rozhodla o rušení bezpečnostní spolupráce s Izraelem Foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

    Byznys ·

    Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

  2. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.