Palata: Ztrátu Krymu by režim prezidenta Putina nemusel přežít

Americký prezident Donald Trump poprvé telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. V rámci toho řekl, že Spojené státy chtějí hrát větší roli v mírovém procesu mezi Ruskem, Ukrajinou a proruskými separatisty. Publicista a komentátor Luboš Palata na rádiu Zet řekl, že by ráznější přístup USA mohl přinést rychlý konec „nesmyslné a brutální války“. Navrácení krymského poloostrova Ukrajině je ale věc, která by mohla vést ke zhroucení současného ruského režimu. To si Vladimir Putin podle Palaty nepochybně uvědomuje. 

Nová americká velvyslankyně v Organizaci spojených národů (OSN) Nikki Haleyová na konci minulého týdne odsoudila Rusko za eskalaci situace na východě Ukrajiny a prohlásila, že dokud Rusko nevrátí Krym Ukrajině, nebudou zrušeny sankce proti Moskvě. Spojené státy mohou nyní sehrát důležitého prostředníka v rámci ukončení válečného konfliktu na východě Ukrajiny. Navrácení Krymu Ukrajině může podle Palaty představovat poměrně dlouhou cestu.

„Pro Rusko by to byla obrovská politická rána, kterou by jakýkoli ruský režim včetně toho Putinova nemusel přežít. To si ruský prezident nepochybně uvědomuje,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Na druhou stranu je stále nepředstavitelné připustit, že by anexe Krymu mohla projít legální cestou. Anexe je totiž podle Palaty něco, co žádný evropský stát po druhé světové válce neudělal.

„Dá se samozřejmě s Ruskem vyjednávat o mnoha dalších věcech. Především jde o mír na východní Ukrajině a striktní dodržení minských mírových dohod, které by mohlo přinést návrat této části Ukrajiny pod ukrajinskou svrchovanost a ukončit tam ten konflikt,“ uvedl Palata.

K ukončení konfliktu by mohl výrazně přispět nový americký prezident Donald Trump. Ten během rozhovoru s ukrajinským prezidentem Porošenkem připustil, že se chce zajistit o zajištění míru na východě Ukrajiny. Pomoci by mohlo striktní dodržování minských mírových dohod.

„Pokud by se Donaldu Trumpovi konflikt na východě Ukrajině podařilo velmi rychle vyřešit, tak by to byl určitě obrovský úspěch nejen pro Spojené státy, pro Ukrajinu, ale i pro Evropu jako takovou,“ informoval Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet 

Palata: Ztrátu Krymu by režim prezidenta Putina nemusel přežít Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

  2. 3D televize končí, už se nebudou vyrábět

    Tech ·

    Televize s technologií 3D jsou, jak se zdá, za zenitem. Žádné hlavní technologické firmy už nevyrobí televizní soupravu, která by byla schopná ukázat pořady a filmy ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.