Palata: Zavedení 20% cla na dovoz s Mexikem nebude tak jednoduché, jak si Trump představuje

Spor mezi Spojenými státy a Mexikem se kvůli stavbě hraniční zdi tento týden přiostřil. Poté, co mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil návštěvu USA, oznámil nový americký prezident Donald Trump, že zavede dvacetiprocentní clo na dovoz zboží z Mexika. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale zavedení této daně nebude tak jednoduché a může to být i proti pravidlům Světové obchodní organizace.

Výstavba zdi na americko-mexické hranici byla jedním z hlavních bodů Trumpovy kampaně. V ní také zmínil, že Mexičané za stavbu více než 3000 kilometrové zdi zaplatí. Tento týden Trump vydal exekutivní příkaz k její stavbě. Podle něj má zabránit přílivu nelegálních migrantů do USA.

Tento plán po dosednutí Trumpa do Bílého domu vyostřil vztahy mezi oběma zeměmi. Spor se rozhořel zejména poté, co Trump oznámil, že chce zavést dvacetiprocentní daň na dovoz z Mexika. Podle Palaty by však tento záměr v podstatě zrušil Severoamerickou zónu volného obchodu, velmi by poškodil vztahy mezi USA a Mexikem a nemusel být ani legální. „Myslím, že je to opravdu opatření, které je za hranou možností americké administrativy. Zavést okamžité dvacetiprocentní clo na veškerý dovoz z Mexika je něco, co by nejen zcela rozbouralo Severoamerickou zónu volného obchodu, ale je otázkou, zda by to nebylo proti pravidlům Světové obchodní organizace, jíž jsou Spojené státy i Mexiko členy,“ uvedl na rádiu Zet.

Palata však dodal, že plán zavedení cla samozřejmě není nemožný. „Spojené státy mohou něco takového v dlouhodobější perspektivě udělat, ale jedním podpisem amerického prezidenta, jak si to možná Donald Trump představuje, to opravdu nepůjde,“ řekl. Trump se už nicméně zmínil, že dohodu o Severoamerické zóně volného obchodu chce vypovědět a místo ní dojednat bilaterální smlouvy.

Trump ve svém prvním týdnu úřadování vydal už několik prezidentských dekretů. „Jsou to taková jednorázová rychlá opatření, která byla připravena pro případy krizí. To, že to využívá americký prezident Trump hned na začátku svého volebního období a že to využívá takto extenzivně, je něco, co není úplně normální,“ uvedl Palata.

Na druhou stranu jsou mu tato práva dána legislativou a lze je zrušit. Jako kontrola zde funguje Kongres, který může jakýkoliv z těchto prezidentských dekretů odvolat. „Myslím, že u některých opatření Donalda Trumpa se to ve velmi brzké budoucnosti také stane,“ dodal Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Palata: Zavedení 20% cla na dovoz s Mexikem nebude tak jednoduché, jak si Trump představuje Foto: Donald TRUMP; Zdroj: ČTK/DPA/Shawn Thew

reklama

Další články

  1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

    Společnost ·

    Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.