Palata: Tvrdý brexit by mohl vyvolat obchodní válku. Británie by tahala za kratší konec

Britská premiérka Theresa Mayová má v úterý přednést zásadní projev o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Tamní média už nyní spekulují o tom, že v něm bude signalizovat takzvaný tvrdý brexit, tedy že Británie nebude mít žádné smluvní vazby s Evropskou unií. To by podle novináře a komentátora Luboše Palaty mohlo způsobit ekonomické i politické problémy a přerůst až v obchodní válku. Ačkoliv by to bylo problematické pro obě strany, tak za kratší konec by tahala právě Velká Británie.

Úřad britské premiérky podle stanice BBC oznámil, že Mayová v projevu vyzve k vytvoření „skutečně globální Británie“ více otevřené světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat cokoli bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku - včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam. Tato vyjádření nasvědčují tomu, že se Británie cestou, která se zdála ze všech možností ta nejméně pravděpodobná, a to cestou tvrdého brexitu. „Myslím, že je to ten nejhorší scénář, který mohl nastat,“ poznamenal na rádiu Zet Palata.

Důvod, proč se tyto kroky s nejvyšší pravděpodobností promění ve skutečnost, tkví podle Palaty v tom, že chce Mayová dostát tomu, co podle ní chtěli voliči. Odchod Británie z jednotného trhu a celní unie bez privilegovaného vztahu s Evropskou unií může podle něj způsobit problémy na několika frontách. „Může to mimo jiné přerůst v obchodní válku, která by neprospěla ani Evropské unii, ani Velké Británii. Tady je ale třeba říci, že za kratší konec tahá Velká Británie,“ uvedl.

Dopady tvrdého brexitu ale nebudou pouze ekonomického rázu. „Problém může být i politický, protože Velká Británie je klíčovou zemí, pokud jde o Severoatlantickou alianci. Je to nejsilnější evropská armáda v tuto chvíli. Pokud by mělo dojít ke zhoršení politických vztahů mezi Evropskou unií a Británií, tak by to bylo velmi špatné i z tohoto hlediska,“ dodal Palata. Hrozí také, že se budou podobné tendence ve formě výstupu z Evropské unie ozývat silněji i z dalších členských států.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Tvrdý brexit by mohl vyvolat obchodní válku. Británie by tahala za kratší konec Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.