Palata: Turecké referendum může být jen zástěrkou k něčemu, co už je dávno připravené

Turci žijící v zahraničí mohou od začátku tohoto týdne hlasovat v referendum o změně turecké ústavy. V samotném Turecku proběhne všelidové hlasování až 16. dubna. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty mohou být zejména Turci žijící v Německu a jiných evropských zemích proti změně Turecka v prezidentskou republiku. Nálady v samotné zemi jsou pak těžko odhadnutelné. Vzhledem k situaci po loňském nezdařeném puči jsou ale podle Palaty na místě i obavy, že referendum je jen zástěrkou k něčemu, co už je dávno připravené.

Od pondělí mají Turci žijící v Německu možnost hlasovat v referendu o ústavní změně, která má výrazně posílit postavení tureckého prezidenta. Turecké referendum vzbuzovalo v posledních týdnech v Německu, ale i dalších evropských zemích obrovské kontroverze. Mobilizovat voliče ve prospěch ústavních změn chtělo ve spolkové republice několik tureckých ministrů, řada měst ale jejich vystoupení zrušila. V Německu žije téměř 1,5 milionu potenciálních voličů. „Je to poměrně velká komunita a někteří politologové dokonce říkají, že o výsledku tureckého referenda se může rozhodnout právě v Německu a právě tím, jak bude hlasovat tamní komunita,“ uvedl Palata.

V Turecku budou moci tamní obyvatelé hlasovat až od 16. dubna. Palata nicméně upozornil, že nikdo nemůže s jistotou říci, jaké je aktuální rozložení nálad v zemi. „Tamní média už se nedají úplně označit za svobodná. Především po loňském vojenském převratu, který se nezdařil, je nálada v Turecku taková, že mnoho lidí nahlas neříká své názory, protože se bojí, že by za ně mohli být postihováni,“ řekl.

I proto se však řada pozorovatelů obává, že úspěch referenda je nezvratným osudem. Stejného názoru je i Palata. „Je otázkou, zda současná vláda připustí, aby to referendum dopadlo jinak než v její prospěch. Panují opravdu velké obavy, zda ten výsledek bude férový, protože kampaň samotná příliš férová není.“ Narazil přitom nejen na útoky turecké vlády na „vnitřní nepřátele“, ale také na útoky proti Evropské unii.

Palata nicméně upozornil, že samotná změna Turecka na prezidentský systém by za normálních okolností nebyla ničím, co by hrálo v neprospěch demokracie. Existují velmi demokratické státy jako například Francie, kde má prezident velmi široké pravomoci. „Ovšem to, jak se to děje v Turecku, jaké jsou kulisy okolo i to, že referendum může být pouze zástěrkou k něčemu, co už je dávno připraveno, to vše jsou obavy, které jsou zcela na místě. Lze se obávat, že to, co teď vidíme, jsou poslední kroky Turecka od demokracie k nějakému autoritářskému režimu,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Turecké referendum může být jen zástěrkou k něčemu, co už je dávno připravené Foto: Tolga Sezgin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.