Palata: Transatlantické vztahy s USA jsou pro EU klíčové, lepšího spojence prostě nemáme

Země Evropské unie by měly investovat do zbrojení nejenom kvůli své vlastní obraně, ale i kvůli naléhání Spojených států amerických. Komentátor a publicista Luboš Palata říká, že Donald Trump nebude americkým prezidentem věčně a USA představují pro EU klíčového spojence. Udržování dobrých vztahů může přitom představovat právě plnění investic evropských států do zbrojení, které má dosahovat na 2 procenta jejich HDP. 

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu prohlásila, že se Evropa nyní nemůže spoléhat na pomoc zvenčí. Musí se tak spoléhat sama na sebe. EU by tak měla podle Palaty investovat do toho, aby byla více fungujícím společenstvím.

„Ono je to dneska tak, že sice jsme v tom součtu největší ekonomickou silou, ale také silou, která velmi složitě a velmi těžce funguje. Strašně dlouho trvá, než osmadvacítka dojde k nějakému rozhodnutí. Máme sice teoreticky společnou zahraniční a obranou politiku, ale obě tyto společné politiky fungují velmi složitě, pokud fungují vůbec,“ řekl Palata.

Evropské státy do obrany investují velmi malé prostředky. Pokud se pak zúčastní nějaké větší vojenské akce, tak jsou závislé na pomoc od Spojených států. Donald Trump v této souvislosti oprávněně kritizuje evropské společenství. EU musí v této oblasti skutečně přidat. Bude to stát velké úsilí a poměrně velké finance. EU musí ale zastávat významnou roli, kterou by zastávat měla. Důležitý význam pro nás představují ale dříve zmíněné vztahy s USA.

„Transatlantické vztahy jsou zásadní nehledě na to, kdo je v Bílém domě. Donald Trump tam nebude ale věčně. Spojené státy jsou ale EU nejblíže, jsou nejbližším spojencem. Přesto co Trump v současné době dělá, bychom transatlantické vztahy měli udržet na co nejvyšší úrovni, co to půjde, protože je to pro Evropu klíčové. Lepšího spojence prostě nemáme,“ uvedl Palata na rádiu Zet.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Transatlantické vztahy s USA jsou pro EU klíčové, lepšího spojence prostě nemáme Foto: Rokas Tenys / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.