reklama

Palata: Svátek práce má daleko delší tradici, komunisté si ho pouze přivlastnili

Dnes se v České republice i v dalších zemích světa slaví Svátek práce. Mnoho Čechů ho má spojený s povinnými májovými průvody za dob minulého režimu. Novinář a komentátor Luboš Palata nicméně na rádiu Zet upozorňuje, že tradice tohoto svátku sahá daleko dál - Svátek práce se slaví už od konce 19.století.  

Mohlo by vás zajímat

„V české tradici to byl svátek sociálně demokratický. Sociálně demokratické dělnické hnutí ho slavilo už za Rakouska-Uherska. Měl připomínat především práva pracujících, za která sociální demokracie už od konce 19. století bojovala,“ řekl Palata. Hnutí se podařilo prosadit taková práva, která jsou pro nás už dnes samozřejmostí, jako například pětidenní pracovní týden, dovolená nebo důchody. „Musíme si uvědomit, že ten svátek má opravdu daleko delší tradici. V té české realitě si ho komunisté pouze přivlastnili,“ dodal Palata.

Svátek práce je navíc mezinárodním svátkem a neslaví se pouze v České republice, ale de facto na celém světě. Najdete jen velmi málo zemí, kde se 1. květen jako Svátek práce neslaví. „Je to několik málo západoevropských zemí. Z těch velkých světových hráčů to jsou pak Spojené státy a Kanada v západním světě. Pak to jsou spíše podivné země, jako je Súdán a další drobné flíčky na mapě, kde se 1. květen jako svátek práce neslaví,“ řekl Palata. USA a Kanada si však dělnické hnutí připomínají první pondělí v měsíci září, kdy slaví takzvaný Labor Day.

V Rusku se pak první máj také slaví specificky. Podle Palaty je 1. květen začátek takzvaných májových svátků, kdy si Rusové připomínají nejen svátek práce, ale i výročí konce Velké vlastenecké války, které připadá na 9. května. „Z hlediska Rusů to byl zcela zásadní zlom v jejich moderních dějinách, protože Velká vlastenecká válka přinesla sice Sovětskému svazu vítězství, ale to vítězství bylo neuvěřitelně krutě a krvavě zaplaceno. V podstatě každá ruská rodina má někoho, kdo padl někde na frontě, kdo byl zavražděn nacisty, kdo zmizel během obrovsky krutého válečného konfliktu,“ řekl Palata s tím, že i proto se zde tyto svátky slaví s mnohem větší pompou.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: Svátek práce má daleko delší tradici, komunisté si ho pouze přivlastnili Foto: Oslavy 1. května v Praze 1918; Zdroj: Wikipedie

reklama

Další články

  1. Turecko zablokovalo lidem přístup k Wikipedii

    Společnost ·

    Turecko zablokovalo přístup k Wikipedii - volně přístupné encyklopedii na internetu. Důvodem je obsah, který prezentuje Turecko jako zemi podporující teror. S odvolání…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.