Palata: Středoevropská univerzita je trnem v Orbánově oku, vymyslel pro ni zákon na míru

Už druhý víkend za sebou v centru Budapešti protestovaly desetitisíce lidí proti zákonu, který omezuje působení zahraničních škol v zemi. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty je tento zákon šitý na míru Středoevropské univerzitě, kterou založil americký miliardář maďarského původu George Soros. Ta je totiž posledním útočištěm liberálních intelektuálů, kteří jsou trnem v oku premiéra Viktora Orbána a tento zákon by pro ni byl likvidační.

Novela, kterou má dnes podepsat maďarský prezident János Áder, obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě Středoevropské univerzity tedy USA - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu. Tyto nové povinnosti by podle Palaty byly pro univerzitu likvidační.

„Současná maďarská vláda Viktora Orbána, která je u moci už druhé funkční období, chce ovládnout maďarskou společnost kompletně. Středoevropská univerzita byla jeden z posledních ostrůvků, kam ještě ruka maďarské vlády nedosáhla,“ řekl Palata s tím, že právě to je důvod, proč tento zákon vznikl. 

Středoevropská univerzita s vládou ještě dále vyjednává a doufá v ústavní soud, který bude řešit ústavnost zákona. Proti zákonu protestovalo americké ministerstvo zahraničí i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. V sobotu na podporu Středoevropské univerzity v Praze před maďarským velvyslanectvím demonstrovala asi stovka lidí. I kvůli tomuto zahraničnímu zájmu se Palata domnívá, že je záchrana univerzity možná. „O Viktoru Orbánovi už z minulosti je známé, že pokud se v některých věcech, které chtěl prosadit, dostal do zásadního konfliktu například s Evropskou unií, tak nakonec udělal nějaký krok zpět, byť na základech své politiky, která do značné míry likviduje plnou demokracii v Maďarsku, nic nezměnil,“ řekl na rádiu Zet.

Středoevropská univerzita byla v roce 1991 založena v Praze. Ministr financí Andrej Babiš už navrhl, aby byla Středoevropská univerzita přestěhována do Prahy. Podle Palaty to však není reálná představa. „Univerzita chce vyčerpat všechny možnosti, jak v Budapešti zůstat. Praha má také velkou konkurenci. Kromě Prahy se ozvala také Vídeň, ozvaly se i některé pobaltské státy, čili zájem o to, kde by Středoevropská univerzita mohla být, je opravdu velký.“

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Středoevropská univerzita je trnem v Orbánově oku, vymyslel pro ni zákon na míru Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.