Palata: „Spojené státy mohou mít po letech v čele tvrdého populistu, to je velmi nebezpečné“

Newyorský miliardář Donald Trump na republikánském sjezdu oficiálně přijal nominaci na křeslo prezidenta Spojených států amerických. Kandidátem se stal navíc proti vůli většiny představitelů Republikánské strany. Podle komentátora a novináře Luboše Palaty si podporu získal od řadových členů, na které zapůsobily jeho populistické proslovy. Populismus přitom vnímá u Donalda Trumpa jako největší hrozbu.

„Byl zvolen hlasy podporovatelů a řadových členů Republikánské strany. Je to opravdu unikátní v tom, že Donald Trump ani nesdílí velkou část programu této strany. Neřídil se tím, co strana hájila a hájit chce,“ komentoval Palata výsledky republikánského sjezdu. Situaci v republikánském táboře dokonce přirovnal k nepřátelskému ovládnutí firmy, jejíž majitelé nechtějí vidět v jejím čele někoho nového. Stal se tváří republikánů, aniž by s tím souhlasili.

I přes nejednoznačnou podporu strany, jejímž je kandidátem, se v listopadu střetne ve volbách s demokratkou Hillary Clintonovou. Zda v nich uspěje ale bude podle Palaty záležet na tom, kolik jizev zanechala na Spojených státech velká ekonomická krize. „On je hlasem té frustrované části amerického obyvatelstva, která se ještě nevzpamatovala z velké ekonomické krize a má dodnes nižší příjmy, než měla před téměř deseti lety. Je hlasem Ameriky, která má pocit, že ji v posledních deseti letech ujel vlak, takže je možné, že tato část Američanů Donalda Trumpa volit bude. V prezidentských volbách uvidíme, jak velká část to je,“ řekl Palata.

Palata se však obává jeho populismu. Trump totiž využívá každého problému k tomu, aby nasbíral hlasy. Jedním z posledních takových případů může být i jeho prohlášení, že Spojené státy nemusí přijít na pomoc spojencům v NATO, když budou napadeni. „Je to zpochybnění té nejzákladnější role Severoatlantické aliance,“ uvedl Palata,který  nicméně dodal, že i toto jeho tvrzení má možná oprávněný základ, protože velká část členů Aliance dává na armádu a spojené síly daleko méně, než Spojené státy a méně, než by podle závazků měla. „Jak je tomu ale u Donalda Trumpa obvyklé, bylo to řečeno velmi nešťastně, populisticky. Přestože je tam nějaký reálný základ, tak to nadělalo už teď strašně škody. Kdyby to řekl jako americký prezident, tak to rozkývá Severoatlantickou alianci a to by byla i pro nás zásadní katastrofa,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: „Spojené státy mohou mít po letech v čele tvrdého populistu, to je velmi nebezpečné“ Foto: ČTK/AP/Carolyn Kaster

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.