Palata: Úspěch stávky na Slovensku bude mít vliv i na ostatní automobilky ve střední Evropě

Ve vůbec největší slovenské továrně v Bratislavě skončila po šesti dnech stávka. Jde o automobilku Volkswagen Slovakia, která představuje jeden z klíčových závodů celého koncernu. Tamní zaměstnanci zvítězili, protože dosáhli na zvýšení průměrných platů v přepočtu na 51 tisíc korun. Komentátor a publicista Luboš Palata říká, že stávka bude mít ale vliv i na ostatní automobilky ve střední Evropě. V nich totiž také probíhá boj o navýšení mezd.

Střední Evropa a automobilové závody zažívají souběžně s hledáním odborně zdatných zaměstnanců i boj o vyšší mzdy. Úspěch stávky na Slovensku ruku v ruce s významným navýšením mezd, tak může mít vliv i na ostatní automobilky v regionu postkomunistických zemí. S tímto ohledem jde o téměř všechny země střední Evropy s výjimkou Slovinska.

„Doufejme, že se dohánění Západu začne opravdu rozebíhat i v platové oblasti, že těch 2000 euro, kterých se podařilo na Slovensku vystávkovat, určitě nebude pro většinou pracujících za deset let stále ještě plat snů. To by bylo hodně špatné,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Volkswagen Slovakia si touto stávkou zavařil na velké problémy. Jediné, co může německá společnost považovat za dílčí úspěch, je rozložení navyšování mezd v čase. Celkové zvyšování platů se totiž rozprostře až do roku 2019. Skutečným problém bylo pozastavení výroby v oblasti samotných vozů ale i dílů po dobu dlouhých šesti dní. Šlo přitom o nebývalou stávku, která se na Slovensku nestala za posledních pětadvacet let. Podle Palaty šlo o chybu manažerů

„Stávkujícím se opravdu podařilo celou továrnu paralyzovat. Už v České republice ve Škoda Auto byly v posledních dnech problémy s nedostatkem převodovek, kterých se v Bratislavě vyrábí několik set tisíc. Škoda Auto musela pozastavit výrobu některých modelů a přejít na výrobu jiných,“ uvedl Palata.

Volkswagenu Slovakia nezbývalo nic jiného, než na plnění dohody přistoupit. Stávka Bratislavy totiž začala ohrožovat celý koncern, v němž je závislá jedna část na druhé. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Úspěch stávky na Slovensku bude mít vliv i na ostatní automobilky ve střední Evropě Foto: ČTK/Mikula Martin

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

  2. ECB uzavře dvě italské banky

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.