Palata: Současná ruská garnitura může využít atentátu k dalšímu omezení svobod

Čtrnáct mrtvých a několik desítek zraněných si vyžádal pondělní bombový útok v petrohradském metru. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, totožnost atentátníka je ale známá. Novinář Luboš Palata ve svém komentáři upozornil na to, že můžeme v Rusku nyní čekat utahování Putinovského režimu. Ten totiž funguje na výměně svobod za vyšší míru bezpečnosti.

„Putinův režim vždy stavěl na takovém výměnném obchodě, že zajišťoval ruským občanům poměrně slušnou ekonomickou prosperitu a minimálně propagandisticky tvrdil, že zajišťuje Rusům i vyšší míru bezpečnosti výměnou za to, že omezil v Rusku různé svobody,“ řekl Palata na rádiu Zet. Podle něj se tak dá očekávat, že tomu tak bude i nadále. Příkladem může být omezení protivládních demonstrací, kterých se poslední březnový víkend v Moskvě zúčastnily desetitisíce lidí. Demonstranti zde protestují proti korupci v nejvyšších patrech ruské politiky.

Palata však dodal, že je stále těžké předpovídat, co bude dále. Kromě totožnosti sebevražedného atentátníka se stále nezná jeho motiv. Útočník byl 22letý etnický Uzbek s ruským pasem, který před sedmi lety přijel do Petrohradu z rodného Kyrgyzstánu. „Úplně není jasné, jak se zradikalizoval natolik, že se potom stal pachatelem atentátu. Ruské tajné služby mluví o tom, že tento úkol dostal od islamistické skupiny při své poslední návštěvě své rodné vlasti v únoru tohoto roku. Je samozřejmě otázkou, jestli je tomu možné na 100 procent věřit. Stále je otazníkem, co bylo tím hlavním důvodem, že zrovna on se rozhodl spáchat tak hrůzný, krvavý, sebevražedný atentát,“ řekl.

Že se jedná o pomstu za ruské angažmá v Sýrii je však vzhledem k jeho původu stále silnou možností. „Ze střední Asie odešlo bojovat za Islámský stát, který se stal jedním z terčů ruského angažmá v Sýrii, mnoho tisíc bojovníků. Kyrgyzstán není tím hlavním náborovým místem Islámského státu ve střední Asii – je jím spíše Uzbekistán – ale právě příslušnost petrohradského atentátníka uzbecké menšiny by mnohé vysvětlovala,“ řekl Palata. K útoku se ale zatím nepřihlásila žádná teroristická organizace.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

 

Palata: Současná ruská garnitura může využít atentátu k dalšímu omezení svobod Foto: ČTK/AP/Dmitri Lovetsky

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.