Palata: „Slováci nemají vznik Československa jako státní svátek, připomenou si až sté výročí“

Dnes Česká republika slaví výročí vzniku samostatného Československa. Druhá část tehdejšího státního útvaru, tedy Slovensko, si tuto událost připomíná jen takzvaným „významným dnem“. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se chystají oslavy na sté výročí vzniku Československa, kdy budou společné oslavy Čechů a Slováků.

„Zda do té doby vyhlásí Slovensko 28. říjen státním svátkem, je stále otevřená otázka,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Několik státních svátků na druhou stranu Česko a Slovensko sdílí. Vedle Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je to i 17. listopad, který připomíná Sametovou revoluci v roce 1989. Tento den se ale do slovenských kalendářů probojovával těžce. Podle Palaty za tím stojí zejména první slovenský premiér Vladimír Mečiar. „V té době se do slovenské politiky vrátilo mnoho lidí, kteří byli ještě činní v předlistopadovém režimu. Slovenský samostatný stát spíše v mnoha ohledech navazoval na Husákovské Československo, než by se hrdě hlásil k odkazu 17. listopadu. Proto to trvalo tolik let, než se Slovensko rozhodlo 17. listopad vyhlásit jako svůj státní svátek,“ řekl.

Ve středu 26. října oslavil svůj státní svátek i další náš soused - Rakousko. Se vznikem samostatného Rakouska však tento den nemá nic společného. „Samostatné Rakousko vzniklo až o několik týdnů později než samostatné Československo. Ten státní svátek, který se slaví v Rakousku, připomíná úplně jinou událost, a to odchod všech okupačních vojsk z Rakouska v roce 1955,“ uvedl Palata. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Slováci nemají vznik Československa jako státní svátek, připomenou si až sté výročí“ Foto: commons.wikimedia.org

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.