Palata: Silná očekávání Zemanovy návštěvy v Bílém domě se vzbudila neodůvodněně

Miloš Zeman se do Bílého domu pravděpodobně ještě nějakou dobu nepodívá. O odložení schůzky českého prezidenta s americkou hlavou státu Donaldem Trumpem informoval nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Novinář a komentátor Luboš Palata ve svém komentáři na rádiu Zet poznamenal, že Pražský hrad už na začátku neodůvodněně vzbudil zbytečně silná očekávání, což bylo od týmu „informačních výstupů z Pražského hradu“ neprofesionální.

Kmoníček v pondělí předal Trumpovi pověřovací listiny a stal se tak českým velvyslancem ve Spojených státech. Jeho setkání s americkým prezidentem však bylo velmi krátké, protože během hodiny Trump přijal 11 velvyslanců. Přesto mu návštěvu Zemana v USA připomněl. Kmoníček poté poznamenal, že Zemanova návštěva Bílého domu se odkládá zejména kvůli aktuální krizi s KLDR.

Návštěva se měla uskutečnit v dubnu. Zeman spolu s maďarským prezidentem Viktorem Orbánem byli jediní evropští státníci, kteří v předvolební kampani v USA Trumpa podpořili. „Pražský Hrad vzbudil takové očekávání, že se návštěva uskuteční během několika týdnu. Teď se to ukazuje jako nereálné a je otázka, kdy a zda Miloš Zeman skutečně Bílý dům navštíví, protože do konce jeho mandátu nezbývá tak mnoho času,“ řekl Palata na rádiu Zet s tím, že tak silná očekávání byla neodůvodněná. „To se prostě nedělá, proto že na druhé (americké) straně je ten čas velmi složitý,“ dodal.

Naděje, že se Zeman do Bílého domu podívá, tu podle Palaty stále ještě je. Upozornil ale i na to, že se může ocitnout v rozporu díky zhoršeným rusko-americkým vztahům. „Ty se zdaleka nevyvíjí tak, jak si to Miloš Zeman zřejmě po volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem představoval. Jsou dnes složitější, než možná byly za Baracka Obamy. Nějaké oteplení mezi Washingtonem a Moskvou je tak trochu v nedohlednu. Miloš Zeman, který chtěl být figurkou na šachovnici americko-ruských vztahů, je teď v nezáviděníhodné situaci,“ řekl.

Návštěvu Bílého domu pak Zeman podle Palaty jistě nepřiblížil svým vyjádřením po americkém útoku na syrskou základnu Šajrát, kterou americká armáda provedla před třemi týdny v odvetě za chemický útok v Idlibu. „Bylo velmi velmi vyhýbavé,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

 

Palata: Silná očekávání Zemanovy návštěvy v Bílém domě se vzbudila neodůvodněně Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.