Palata: Schválení bezvízového styku s Ukrajinou znamená konec „vízové mafie“

Členské země Evropské unie ve čtvrtek definitivně odsouhlasily bezvízový režim Evropské unie s Ukrajinou. Podle komentátora a publicisty Luboše Palaty to dokazuje, jak vážně to EU myslí s integrací této země. I když se na takový krok čeká dlouhé roky, může z něj těžit i Česká republika. Tento krok totiž pomůže skoncovat s takzvanou „vízovou mafií“.

Bezvízový styk s Ukrajinou schválil Evropský parlament už v dubnu. Pro zrušení víz tehdy zvedlo ruku 521 poslanců a proti bylo 75. Čtvrteční definitivní stvrzení tohoto kroku ministry zemí EU na jejich schůzce v Bruselu už bylo v zásadě jen očekávanou formalitou. „Je to další velký signál o tom, že to EU s integrací Ukrajiny myslí vážně. Je to věc, která není úplně obvyklá, na kterou se opravdu dlouhé roky čeká. Ukrajina musela udělat také spoustu věcí, aby bezvízový režim dostala,“ řekl Palata na rádiu Zet. Zasloužit se o to samotná Ukrajina musela zejména řadou bezpečnostních opatření.

Ukrajinci budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů.

Podle Palaty je tento krok dobrou zprávou. „Pro Ukrajince se tím otevírá možnost cestovat do EU, a především tím odpadají nedůstojné fronty před ambasádami členských zemí EU,“ řekl.

Konec „vízové mafie“

Zavedení bezvízového styku pro Ukrajinu podle Palaty představuje i pozitiva pro samotnou Českou republiku. Tuzemsko totiž mělo problém s takzvanou „vízovou mafií“, která vybírala od lidí, kteří se chtěli dostat do Česka, nemalé finanční obnosy. Tyto negativní věci jsou vyřešeny a Ukrajinci tak budou moci od půlky příštího měsíce cestovat do České republiky bez dříve potřebných víz.

Palata si myslí, že nedojde k výraznému zvýšení imigrace Ukrajinců do Česka. Ukrajinci, kteří u nás chtěli pracovat, už totiž práci nalezli. „Co to může přinést je, že lidé, kteří nad něčím takovým uvažují a jsou to mnohdy lidé, které by český průmysl ale i české firmy nutně potřebovaly, získají šanci do České republiky bez problémů přijet. S těmi zaměstnavateli pak budou moct probrat pracovní záležitosti a následně požádat o pracovní vízum,“ uvedl Palata. Bezvízový styk, který se s výjimkou Británie a Irska vztahuje na celou EU, totiž nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v unii pracovat.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet 

Palata: Schválení bezvízového styku s Ukrajinou znamená konec „vízové mafie“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.