Palata: Rusové se připravují na zítřejší svátek hrdosti i smutku

Zatímco dnes v České republice slavíme Den osvobození, Rusy čeká velký svátek pojící se k druhé světové válce až zítra. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty je oslava vítěství ve Velké vlastenecké válce největším svátkem, který Rusko slaví. Ačkoliv oslavují výhru v bojích na východní frontě, připomínají si četné oběti, které tato válka přinesla. Jsou to tedy svátky hrdosti i smutku.  

Slaví velikost vítězství, které na druhou stranu bylo pro Sovětský svaz strašně tragické. Sovětský svaz měl desítky milionů obětí. To znamená, že každá rodina, která si připomíná vítězství ve Velké vlastenecké válce, si zároveň připomíná to, že někdo z jejího okolí nebo přímo z rodiny položil v té době za vítězství Sovětského svazu život,“ řekl Palata s tím, že tento svátek má v sobě tedy vedle hrdosti i určité dojetí.

Při příležitosti tohoto svátku se v Moskvě každý rok konají průvody a přehlídka vojenské techniky na Rudém náměstí, která poté projíždí městem. Jedna z největších se uskutečnila na kulaté 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce v roce 2015, kdy se Rusko snažilo na Rudé náměstí pozvat mnoho státníků z celého světa. Jelikož to bylo ale nedlouho po ruské anexi Krymu, tak tehdy do Moskvy nepřijel nikdo z Evropské unie s výjimkou českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica. 

Tento rok budou oslavy přeci jen trochu uměřenější, byť je ten rozpočet na oslavy stále astronomický. Dají se čekat velké vojenské jednotky. Vzhledem k tomu, že Rusko stále žije v jakési bojové hysterii, kdy má své vojáky v Sýrii a jakoby určuje běh světových dějin po mnoha a mnoha letech, kdy bylo v přítmí,... tak ta ruská společnost je stále zmilitarizovaná, takže dá se čekat, že oslavy tomu budou odpovídat,“ uvedl Palata na rádiu Zet.

Rusové jsou jediní, kdo si konec druhé světové války připomínají o den později, než zbytek světa. I v České republice se však kdysi Den osvobození slavil 9. května. Podle Palaty se změnou na 8. květen Česko přihlásilo k tomu, že je součástí západního světa.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Rusové se připravují na zítřejší svátek hrdosti i smutku Foto: Rudé náměstí, MOSKVA; Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

    Byznys ·

    Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

  2. Macron se stal novým francouzským prezidentem

    Společnost ·

    Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.