Palata: „Rusko zasahuje do evropských voleb daleko brutálnějšími způsoby než do těch v USA“

Spojené státy vykázaly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na území USA. Prezident Barack Obama tím reagoval na ruské hackerské útoky cílené proti americkým politickým institucím a jednotlivcům, které probíhaly i v období tamní předvolební prezidentské kampaně. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty v tom ale Spojené státy nejsou samy. Podobně zasahuje Rusko i do Evropy, jen ve větší míře.

Pozdní hněv Baracka Obamy, tak Luboš Palata nazval čtvrteční krok Spojených států, které stanovily další protiruské sankce. Vedle toho uzavřely dvě budovy, které v USA ruská ambasáda využívala a propustily 35 ruských diplomatů. Ten počet vypovězených diplomatů je opravdu enormně velký a snese srovnání pouze s krokem Ronalda Reagana z 80. let,“ dodal k tomu na rádiu Zet.

Obama těmito kroky reagoval na ruské hackerské útoky cílené proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. K těm docházelo i při letošních amerických volbách a podle řady tamních politiků ovlivnily jejich výsledky. Podle Palaty se však nedá říci, že by za vítězstvím Donalda Trumpa přímo stály. „Příčiny jsou daleko širší. Je ale opravdu možné, že v některých drobných momentech se podařilo Rusům ty misky vah tou diskreditací posunout o malý kousek na Trumpovu stranu,“ řekl.

Spojené státy v tom však podle Palaty rozhodně nejsou jediné. Rusko podniká podobné kyberútoky i v západní Evropě a velmi otevřeně podporuje extrémistické strany napříč Evropou. „Je podivuhodné, že to jsou především extrémně pravicové strany, které mnohdy ani své navázání na Rusko, na Putina a ten obdiv k ruskému režimu neskrývají. Jsou tam i jasné stopy ruského financování některých aktivit, takže je čeho se obávat,“ uvedl Palata.

Podle něj je třeba brát vážně ruskou dezinformační hrozbu. Poukázal zejména na ohromné ruské investice do propagandy, včetně televize Russia Today. „Kroky, které učinilo české ministerstvo vnitra, které zřídilo odbor, který má monitorovat tuto ruskou dezinformační kampaň a snažit se jí uváděním zpráv na pravou míru čelit, je z mého pohledu minimum, které je třeba udělat,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Palata: „Rusko zasahuje do evropských voleb daleko brutálnějšími způsoby než do těch v USA“ Foto: Vladimir PUTIN; Zdroj: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

  2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.