Palata: Rumunsko je prolezlé korupcí, úplatky se dávají i za běžné zákroky u lékaře

V Rumunsku se za poslední roky podařilo protikorupčnímu úřadu zatknout stovky politiků a veřejných činitelů. Říká na rádiu Zet komentátor a publicista Luboš Palata. Podle jeho slov je ale korupce v Rumunsku běžná i v řadové společnosti. Pokrok v potírání korupce byl ale patrný. Občané Rumunska tak logicky vyšly kvůli spornému nařízení, které mělo ospravedlnit zkorumpované politiky, protestovat do ulic. Demisi již podal ministr spravedlnosti Florin Iordache, který připravil zákon o amnestii korupčních činů. 

S vysokou pravděpodobností budou protesty pokračovat i nadále. Podle Palaty se jich nezúčastní tolik lidí jako zpočátku, když v ulicích bylo půl milionů demonstrantů. Demonstrantům rovněž neprospívá velmi tvrdé zimní počasí. Rovněž padl i hlavní důvod protestů – tedy zrušení zákona, který měl dát amnestii uvězněným politikům za korupci.

„Nedá se říci, že by byl boj proti korupci bezzubý. Problém spočívá v tom, že se korupce za těch posledních dvacet let opravdu rozšířila po celé rumunské společnosti. Odpor, který proti tomu je, je samozřejmě velký, protože korupce se týká opravdu veliké části rumunské obyvatelstva. V Rumunsku je normální, že když jdete k doktorovi, tak i za obyčejné zákroky musíte dávat úplatek,“ říká Palata na rádiu Zet.

Protikorupčnímu úřadu se během minulých let podařilo zatknout stovky politků a veřejných činitelů. Tato skutečnost vzala rumunskému korupčnímu prostředí trochu vítr z plachet.

Ekonomika Rumunska je na tom stále mizerně. Průměrná mzda dosahuje podle Palaty na polovinu českých mezd. Špatně na tom je Rumunsko i s ohledem na životní úroveň nebo výkonnost ekonomiky. Možná se ale blýská na lepší časy, protože země jako celek velmi rychle roste.

„Růst je někde kolem 3 až 4 procent hrubého domácí produktu ročně. To se nezdá úplně málo, ale Rumunsko opravdu skončilo na konci komunismu Ceaušesca v totálním bankrotu. Země vůbec nefungovala. Za těch 25 let se sice situace stála normálnější,“ uvedl Palata. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Rumunsko je prolezlé korupcí, úplatky se dávají i za běžné zákroky u lékaře Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.