Palata: Rozložení sil do prvního kola prezidentských voleb se po útoku ve Francii nezmění

Jen pár desítek hodin před prvním kolem francouzských prezidentských voleb došlo na pařížské třídě Champs-Élysées k útoku na policistu. Ačkoliv v případu zatím figuruje spoustu neznámých, současný prezident François Hollande hovoří o teroristickém činu. K incidentu se také přihlásila organizace Islámský stát. V médiích se proto objevují spekulace, že útok může ovlivnit nedělní volby ve prospěch kandidátů, kteří se tvrdě vyslovují proti imigraci jako například Marine Le Penová. Novinář a komentátor Luboš Palata se však nedomnívá, že se rozložení hlasů vlivem útoku radikálně změní.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ještě před atentátem a který zveřejnila televize BFM TV, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl vyhrát první kolo s 24 procenty hlasů. Nacionalistka Marine Le Penová by měla 21,5 procenta, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon 20 procent a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon 19,5 procenta.

Média však spekulují o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu. Palata si však nemyslí, že se tím nálady voličů nějakým způsobem změní.

„Francouzi už více než rok žijí v určitém napětí, zda se budou opakovat pařížské atentáty, zda se bude opakovat Nice, zda dojde k dalšímu útoku Islámského státu nebo dalších zradikalizovaných organizací, které útočí na západní cíle jako takové…Podle mého názoru hlasy, které Marine Le Penová mohla od této skupiny obyvatel dostat, od skupiny, která se toho obává a pokládá to, že je Francie v takovém stavu, za výsledek dosavadní otevřené imigrační politiky, ty v tuto chvíli už má,“ řekl s tím, že favorit prvního kola Emmanuel Macron vystupuje proti imigraci daleko otevřeněji než nacionalistická kandidátka.

K útoku došlo ve čtvrtek večer na třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku. Útočník zabil policistu a další dva zranil, zraněna byla i zahraniční turistka. Pachatel, který byl při incidentu zastřelen, byl identifikován jako francouzský občan. Za dřívější útok na policistu byl odsouzen k 15 letům vězení. „Kdyby se to stalo v jiné době na jiném místě, tak bychom nejspíš mluvili o kriminálníčkovi, který si vyřizoval účty s policií,“ komentoval Palata.

Podle posledních informací francouzská policie pátrá po druhém podezřelém. V rozhlasovém rozhovoru mluvčí ministerstva uvedl, že druhého muže identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Rozložení sil do prvního kola prezidentských voleb se po útoku ve Francii nezmění Foto: Marine LE PENOVÁ; Zdroj: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.