Palata: Rozhádaná EU se na summitu nebyla schopna domluvit na jasném plánu do budoucna

Sedmadvacet členských států Evropské unie se o víkendu přihlásily ke společné budoucnosti. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři zemí dohodli na základních kamenech směřování unie po odchodu Velké Británie. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty ale nenastavili žádný konkrétní a jasný plán.

Představitelé 27 členských států Evropské unie završili sobotní summit prohlášením shrnující společnou vizi pro budoucnost EU, které podepsali ve stejném sále paláce na římském Kapitolu, kde byly před 60 lety uzavřeny římské smlouvy. „Bylo řečeno, že je třeba zastavit nelegální migraci, hlídat hranice Evropské unie, položit základy evropské obrany, která sice nebude konkurovat NATO, ale umožní i bez Severoatlantické aliance v Evropské unii dělat i kroky ve vojenské oblasti. Musí se dotáhnout společný trh,“ přibližoval Palata obsah textu. Evropská unie se podle něj také dohodla, že se bude zabývat zásadními a velkými otázkami před margináliemi.

Palata nicméně upozornil, že se jedná o jakési základní body. Nedá se říci, že by se sedmadvacítka shodla na nějakém novém ambiciózním plánu. „Z mého pohledu tam není nic, co by ukazovalo, že je nějaká jasný plán do budoucna, co s Evropskou unií dál dělat. Je to takový nový provozní řád,“ řekl.

Někteří pozorovatelé předpokládali, že summit změní unii v vícerychlostní Evropu. V závěrečné deklaraci podle Palaty skutečně existuje odstavec o tom, že některé členské státy mohou jít do „nové budoucnosti“ rychleji, není to ale podle něj žádné drama. Vícerychlostní Evropa totiž funguje už v současnosti. „Vidíme to už dnes okolo eura, které drtivá většina zemí má, a některé s tím stále váhají. Tyto otevřené dveře tam zůstaly,“ řekl.

Schůzka v Římě se koná bez účasti Britů, kteří ve středu zahájí proces vystoupení z EU. Pro Českou republiku to byla naopak první oslava římských smluv.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: Rozhádaná EU se na summitu nebyla schopna domluvit na jasném plánu do budoucna Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.