Palata: ČR má velice slabé letectvo, musí jej modernizovat i kvůli závazkům k NATO

Americký ministr obrany James Mattis na zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance (NATO) v Brusel varoval před tím, že Spojené státy omezí závazky v alianci. Stane se tak v případě, když evropští členové aliance nebudou plnit závazky v podobě dvou procent hrubého domácího produktu. K tomuto závazku by se měla připojit i Česká republika. Komentátor a publicista Luboš Palata říká, že Česko má velice slabé letectvo. Rozšíření počtu Gripenů by pak představovalo smysluplné investování peněz. 

Česká republika by podle Palaty měla stanovit harmonogram toho, jak bude rozpočet na obranu každoročně navyšovat. Tento nastavený plán by měla poté také dodržovat.

„Současné plány počítají s tím, že rozpočet by měl do roku 2025 dvou procent dosáhnout. Ale už teď vidíme, že peníze, které jsou na armádu vyčleněny, nejsou v rámci tohoto harmonogramu,“ řekl na rádiu Zet Palata.

I přestože armáda dostává oproti předchozím rozpočtům na zbrojení o několik miliard navíc, tak tempo investic navzdory tomu nedosahuje dostatečné míry. Palata přitom říká, že neexistuje žádný argument, jenž by dokazoval neschopnost armády tyto prostředky utratit. Naše vzdušné síly disponují například dvanácti nadzvukovými stíhačkami. Jde ale o velmi malé množství.

„Kdyby se jenom rozšířilo na nějakých 24 letounů značky Gripen, tak by to byla určitě věc, která by stála velké množství prostředků. Výrazně by se ale zvýšila bezpečnost České republiky a určitě by to mohla být oblast, kde by peníze mohly být smysluplně utraceny,“ uvedl Palata.

Nejde ale o pouhou Českou republiku. NATO jako celek by si mělo uvědomit, že USA dávají najevo, že chtějí férový přístup. Pokud se ale evropské země nebudou chovat férově, tak se NATO může dostat mimo priority americké zahraniční politiky.

„Pokud je tady jediný požadavek, aby evropské země navýšily své obranné rozpočty na úroveň, kterou ostatně přislíbily a které všechny členské země považují za minimální, aby mohlo NATO naplno fungovat, tak by bylo z mého pohledu pošetilé, aby to evropští členové NATO neudělaly,“ informoval Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: ČR má velice slabé letectvo, musí jej modernizovat i kvůli závazkům k NATO Foto: ČTK/AP/Anders Wiklund

reklama

Další články

 1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

  Společnost ·

  Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

 2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

  Byznys ·

  Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

 3. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

  Byznys ·

  Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.