Palata: Putin „zafinancuje“ Maďarsku jadernou elektrárnu, chce zapůsobit na státy střední Evropy

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil ve čtvrtek v Budapešti maďarského premiéra Viktora Orbána. Oba dva státníci se v rámci toho domluvili na obchodních dohodách, jež jsou důležité pro obě strany. Komentátor a novinář Luboš Palata říká, že Rusko zafinancuje konkrétně dostavbu dvou reaktorů jaderné elektrárny Paks. Maďarsko bude muset úvěr nějakým způsobem splatit. I tak jde ale o výhodný úvěr. Putin chce podle Palaty těmito kroky zapůsobit na ostatní státy střední Evropy.

„Díval jsem se na celou tiskovou konferenci a zas tak úplně vřelá nebyla. Oproti jiným setkáním, které Vladimir Putin v Evropě měl nebo v příštích týdnech bude mít, jisté momenty vřelosti by se tam daly nalézt,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Podle Palaty nejdůležitějším momentem byla skutečnost, že došlo k uzavření kvalitních obchodních dohod pro oba dva státy. Prezident Putin se ve čtvrtek například zmínil o bezplatné dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks asi za 300 milionů korun.

Maďarská elektrárna je už nyní tak trochu darem od Ruska, myslí si Palata. Otázkou je, na jakou částku se suma za realizaci skutečně vyšplhá. U jaderných elektráren se totiž stává, že počáteční náklady nejsou dodrženy a suma vždy překročí odhadovanou částku.

„Vladimir Putin opravdu na začátku naznačil, že by Maďarsko mohlo nakonec celou elektrárnu dostat tak trochu zadarmo. Ono je zadarmo ovšem opravdu v uvozovkách, protože nějakým způsobem bude muset Maďarsko ten úvěr platit, byť je velmi dlouhodobý a to je výhodné pro toho, kdo si půjčuje,“ uvedl Palata.

Pro Rusko je tato stavba důležitá z pohledu, že střední Evropě může ukázat, že je schopné dostavět jadernou elektrárnu s nejmodernějšími jadernými reaktory. Svým způsobem tak může jít o efektivní reklamu.

„Druhou podstatnou věcí je, že Rusko bude současně do toho reaktoru dodávat jaderné palivo. Bude mít na starosti jeho servis a to všechno se na konci může ukázat, že bude pro Rusko možná daleko výhodnější, než to v tuto chvíli vypadá,“ sdělil Palata. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Putin „zafinancuje“ Maďarsku jadernou elektrárnu, chce zapůsobit na státy střední Evropy Foto: ČTK/PuzzlePix: Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán

reklama

Další články

 1. Hodnota Bitcoinu opět přesáhla 1000 dolarů

  Byznys ·

  Hodnota kybernetické měny bitcoin se v rámci čtvrtečního obchodování po čtyřech týdnech vyšplhala opět nad hranici 1000 dolarů (zhruba 25 tisíc korun). Informovaci uve…

 2. Sold Out Biz: Jak odhalit, co klient chce

  Byznys ·

  První schůzkou s klientem by obchodník měl zjistit jeho potřeby. Začít proto hned prezentovat a nabízet není podle key account managera Milana Turka tím nejlepším krok…

 3. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

 4. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

  Byznys ·

  Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.