Palata: Putin hraje pouze hru, kandidovat na prezidenta bude

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek odpovídal na otázky obyčejných Rusů. Luboš Palata na rádiu Zet říká, že se občas dostal do úzkých. Při dotazu, zdali bude kandidovat na místo prezidenta, odpověděl neurčitě. Podle Palaty ale hraje hru a o post ruského prezidenta se bude ucházet. 

Celá diskuze, na které Putin lidem odpovídal, vypadala bizarně. Ruská hlava státu totiž odpovídala na dotazy, na které odpovědět chtěla. Ostatním se vyhýbala a ignorovala je.

„Je pravda, že Putin musel odpovídat i na některé velmi nepříliš dobře znějící dotazy. Ruská situace totiž není vůbec dobrá. Rusko má za sebou několik let recese. Je to první recese, která se objevila poté, co se Putin po roce 2000 ujal moci. Je to pro Rusko velmi nebývalá situace. Nejde jenom o nějaká statistická čísla, že ekonomika o nějaká procenta poklesla,“ řekl Palata na rádiu Zet.

Podle Palaty ovšem poklesly především reálné příjmy Rusů. Ti se potýkají s největším růstech chudoby za posledních 15 let, co je Putin u moci. Téměř napříč všemi oblastmi chybí peníze. Zdravotnictví je v žalostném stavu, nejsou peníze ve školství a chybí prostředky na opravy domů.

Putin porušil dohodu s Rusy

„Ruská společnost opravdu zažívá něco, co v té smlouvě s Putinem neměla. Putin totiž uzavřel takovou smlouvu s Rusy o tom, že 'vy mi nebudete mluvit do toho, jak budu vládnout a já vám zajistím, že se vám bude dařit lépe a lépe'. To to se Putinovi nedaří. Musel tak odpovídat na nepříjemné dotazy, kdy bude v Rusku lépe,“ uvedl Palata.

Během diskuze přišla na řadu i otázka ohledně prezidentské kandidatury. Současný ruský prezident na otázku odpověděl neurčitě. Podle Palaty ovšem hraje hru a o vůdcovskou pozici Ruska se i nadále bude ucházet.

„Bylo by velké překvapení, kdyby to bylo jinak, když by se třeba uskutečnila nějaká další forma mocenské rošády, kdy si to Putin na chvilku vyměnil s Dmitrij Medveděvem a stal se v uvozovkách pouze premiérem,“ sdělil Palata. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Putin hraje pouze hru, kandidovat na prezidenta bude Foto: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

  1. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

  2. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.