Palata: Průtahy kolem CETA jsou mementem. I kousek státu může zhatit mnoho let práce

V neděli byla s třídenním zpožděním podepsána obchodní a hospodářská smlouva mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Její podpis blokoval belgický region Valonsko. „Je to velké memento. Zvláště pro ty, kteří si přejí, aby členské státy v Evropské unii schvalovaly v zásadě cokoliv,“ řekl na rádiu Zet novinář a komentátor Luboš Palata. CETA se přitom dojednávala téměř sedm let.

Rozsáhlý dokument měl být podepsán na summitu už v pátek 28. října. Zpozdil ho však nesouhlas belgického regionu Valonsko, bez jehož souhlasu nemohla se smlouvou souhlasit belgická vláda a tudíž celá Evropská unie. „Důvody byly velmi nejasné. Belgii šlo o jakési dodatečné ujištění, že její malé podniky budou chráněny proti kanadským monopolům, že nedojde ke snížení kvality potravin, které se prodávají v Evropské unii,“ uvedl Palata.

Nic z toho podle něj z dohody nehrozilo, i tak jsou ale průtahy kolem CETA velkým varováním pro ty, kteří očekávají, že členské státy Evropské unie podepíšou v zásadě cokoliv. „Když členské státy úplně všechno schvalují, tak se opravdu může stát, že ne ani celý stát, ale i jen jeho kousek, může všem ostatním zhatit mnoho let práce prostě tím, že si postaví hlavu,“ řekl Palata. V tomto případě se tak nestalo a složitá jednání nakonec cestu k nedělnímu podpisu odblokovala, aniž se změnil text samotné smlouvy.

CETA by měla od příštího roku začít odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Podle Palaty je její podpis také důležitý pro vyjednávání o podobné dohodě se Spojenými státy. „Ukazuje se, že lze takovou dohodu dohodnout, že se obě strany Atlantiku dokáží shodnout na velmi podstatných věcech, nejen pokud jde o obchod, ale i o ochranu spotřebitele,“ řekl.

A co TTIP?

Situace okolo evropsko-americké Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je ale složitější. Aktuálně se jednání zastavila. V západoevropských zemích se totiž proti dohodě TTIP zdvihl velký odpor mnoha různých skupin od levice po ochránce životního prostředí. Obávají se, že se EU nepodaří ochránit svůj vnitřní trh a kvalita životního prostředí a ochrany spotřebitele půjde dolů. „Z mého pohledu je to trochu nesmysl. Nikdo nepokládáme Spojené státy za nějakou nižší civilizaci, kde bychom se báli například jíst potraviny,“ řekl Palata. Vzhledem k síle nevole se ale podle něj není vyloučitelné, že se podpis TTIP protáhne o několik dalších let.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: Průtahy kolem CETA jsou mementem. I kousek státu může zhatit mnoho let práce Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.